Jak vybrat tablet pro dítě

Jak vybrat tablet pro dítě?

Chtěli byste svému dítěti dopřát něco ze světa moderních technologií? Při správném používání je vhodný tablet, jehož obliba v posledních letech neustále roste. Na výběr přitom máte mezi běžným tabletem, který se hodí tehdy, máte-li zařízení spíše pro sebe a dítěti jej budete pouze půjčovat, a tabletem dětským, který je uzpůsoben přímo pro potřeby dítěte. V našem průvodci se budeme věnovat především druhé variantě.

Tablet dítěti umí nejen poskytnout spoustu zábavy, ale také mu může pomoci se vzděláváním, rozvojem představivosti nebo učením se novým dovednostem. Těchto zařízení je však na trhu spousta, a vybrat to správné tak není vůbec jednoduché. V následujících řádcích vám proto poradíme, čemu byste při výběru tabletu pro dítě měli věnovat zvýšenou pozornost.

Jak vybrat tablet pro dítě

Čemu při výběru tabletu pro dítě věnovat pozornost?

Při výběru tabletu pro dítě stojí v popředí především jeho design a praktičnost – tedy to, co dítě zaujme na první pohled. Důležité jsou však i další parametry, jako jsou kapacita úložiště, operační systém, výkon tabletu aj. Pojďme se na ně společně podívat.

Design

Většina tabletů pro děti se vyznačuje hravým designem. Přístroje bývají buď různě zabarvené, nebo dostávají přímo design ve stylu některé z oblíbených dětských pohádek. Časté je také pogumování hran tabletu, které má zařízení ochránit před častými pády, případně je součástí základní výbavy alespoň gumový kryt.

Jak vybrat tablet pro dítě - design

Velikost displeje

Při výběru dětského tabletu se zaměřte na zařízení menších uhlopříček. Jednak se bude dítěti lépe držet a snadněji ovládat, a jednak mu díky své nižší hmotnosti nebude tak často padat. Uhlopříčka většiny dětských tabletů má velikost 7″.

Kapacita úložiště

Zvýšenou pozornost byste měli věnovat také velikosti úložiště. Nejčastěji narazíte na dětské tablety s kapacitou vnitřní paměti 16 GB nebo 32 GB.

Ačkoliv se interní paměť o velikosti 16 GB může zdát na první pohled dostačující, věřte tomu, že ji dítě zvládne různými aplikacemi zaplnit velice brzy. Doporučujeme proto volit spíše větší úložiště, které kromě aplikací dokáže pohodlně pojmout například i fotografie, videa, učební materiál, audio a další soubory.

Zdá-li se vám investice do většího úložiště nyní zbytečná, stačí si k rozšíření jeho kapacity pořídit paměťovou kartu. Tu do tabletu jednoduše zapojíte a máte hotovo. Dejte si však pozor, aby dané zařízení tuto možnost podporovalo – možnost zapojení paměťové karty totiž není výsadou všech. V některých případech je dokonce omezena maximální velikost karty.

Jak vybrat tablet pro dítě - kapacita úložiště

Jazyk a uživatelské rozhraní

České rozhraní by mělo být základním požadavkem při výběru jakéhokoliv tabletu, u dětí to pak platí dvojnásob. Některé verze operačních systémů bohužel nenabízí úplný překlad a částečně zůstávají v původním znění. S tím by však dítě mohlo mít problém, a proto si dopředu ověřte, že je rozhraní tabletu kompletně v češtině.

Aby se dítě ve virtuálním prostředí lépe orientovalo, poohlédněte se po zařízení, které disponuje uživatelským prostředím s velkým písmem a většími ikonami

Operační systém

Pro děti je ideální vybírat tablet s Androidem, jehož výhodou je především velká dostupnost bezplatných aplikací a také přehledné a intuitivní rozhraní. Také z hlediska poměru ceny a výkonu se jedná o perfektní volbu.

Používá-li vaše rodina téměř výhradně přístroje výrobce Apple, pak stojí za zvážení i tablet se systémem iOS. Nicméně, tyto tablety bývají výrazně dražší a jsou vhodné spíš pro náročnější a dospělé uživatele.

Aplikace

Při užívání tabletu bude těžiště zájmu dítěte zcela jistě ležet v jeho aplikacích, případně multimédiích jako takových. Tablety určené pro děti mají často již v základní výbavě celou řadu výukových nebo vhodných herních aplikací a módů. Speciální dětské módy umožňují například kreslení na tabletu či procvičování abecedy.  

Jak vybrat tablet pro dítě - aplikace

U klasických tabletů je potřeba obdobné aplikace najít a nainstalovat svépomocí. Současná nabídka aplikací je však dostatečně široká, a určitě tak něco zajímavého najdete.  

Výkon

Tablety pro děti nemusí nutně disponovat nejvyšším výkonem. Vesměs bude stačit, když si poradí s přehráváním videí a jednoduchými edukativními a zábavními aplikacemi. Svižnější chod je samozřejmě výhodou, ale je potřeba počítat s tím, že se promítne do ceny tabletu.

Naprostým základem – vhodným pro nenáročné použití, jednodušší dětské aplikace a hry či přehrávání pohádek – je zařízení s procesorem s frekvencí od 1,2 GHz a operační pamětí 1-2 GB RAM. S možností hrát náročnější hry ale nepočítejte.

Výdrž baterie

Kapacita baterie tabletů pro nejmenší bývá okolo 2 400 mAh, ale najdete i takové, které mají výdrž baterie mnohem vyšší. Samozřejmě platí, že čím je tato hodnota vyšší, tím déle tablet vydrží.

Rodičovská kontrola a dětský režim

Rodičovská kontrola je v podstatě druhem aplikace, která rodičům dokáže poskytnout přehled o tom, co jejich ratolest na tabletu dělá. Díky tomu mohou dítěti snadno zablokovat závadný obsah – ať už jsou to videa nebo spouštění vybraných aplikací. Výhodou je rovněž možnost sledovat čas, který dítě na tabletu tráví, případně i lokalizovat jeho aktuální polohu.

Jak vybrat tablet pro dítě - rodičovská kontrola a dětský režim

Obdobnou funkci plní také tzv. „dětský režim“. Jedná se o jakousi zónu určenou pro děti, kdy si rodiče předem sami vyberou, k jakým složkám, aplikacím atp. bude mít dítě přístup. Nehrozí tak, že se dítě dostane například k pracovním souborům rodičů, které by mohlo nevhodnou manipulací smazat.

V některých tabletech bývají různé podoby a varianty dětských zámků a režimů nainstalovány již předem; pokud ne, lze si je pohodlně stáhnout z platforem typu Google Play či App Store.

 • Chcete-li mít nad svým dítětem perfektní dohled, pořiďte mu chytré hodinky, které nabízí spoustu užitečných funkcí právě pro rodiče!

Ochranné prvky

Děti si rády hrají a při svých hrátkách nebývají zrovna nejopatrnější. Stačí chvilka nepozornosti a tablet jim může jednoduše vypadnout z rukou. Následkem pádu pak může dojít k poškození zařízení. Z toho důvodu není na škodu přikoupit k tabletu vybrané příslušenství. Hodit se bude třeba kryt nebo pouzdro (nejsou-li součástí základní výbavy), specificky k ochraně displeje pak ochranná fólie či tvrzené sklo.

Jak vybrat ochrannou přilbu

Jak vybrat ochrannou přilbu?

V řadě profesí je nutné, aby pracovníci při výkonu povolání nosili ochranné přilby chránící proti úrazu hlavy. Jedná se především o profese, jako jsou stavebnictví, lesnictví, práce na silnici a další průmyslová odvětví.

Ochranné přilby, nebo také pracovní helmy, představují jeden z nejdůležitějších ochranných prvků člověka při práci. Je to zejména proto, že poranění hlavy je mnohem závažnější než běžné zlomeniny a rekonvalescence zde už nebývá tak úspěšná. Používání ochranné přilby je tedy v jistých situacích naprosto nezbytné. V následujících řádcích si proto povíme, jak vybrat tu správnou

Kritéria výběru ochranné přilby

Průmyslové ochranné přilby jsou navrženy tak, aby odolávaly perforaci, vodě a ohni a pohlcují nárazovou energii. Za účelem zajištění maximální možné ochrany a také ergonomie, jsou pracovní helmy nastavitelné, a tudíž je lze dostatečně přizpůsobit hlavě pracovníka.

Jak vybrat ochrannou přilbu - kritéria výběru

Při výběru kvalitní ochranné přilby je důležité vzít v potaz několik faktorů. Těmi jsou především:

Charakter pracovního prostředí

Základním kritériem pro výběr pracovní helmy je charakter prostředí, v němž je práce vykonávána. Ochranné přilby chrání pracovníky nejen před poraněním hlavy padajícími předměty, ale i před mnoha dalšími nehodami.

Zatímco dělníkům na stavbách většinou postačí klasické modely přileb, osobám přicházejícím do styku s elektrickým proudem jsou určeny helmy odolné proti elektrickému výboji, pracovníkům v chemickém průmyslu přilby odolné vůči působení chemikálií atp. Zkrátka řečeno, ochranná přilba musí být vybavena tak, aby poskytovala ochranu před riziky specifickými pro dané prostředí.

Jak vybrat ochrannou přilbu - charakter pracovního prostředí

 • Ne vždy je potřeba za účelem ochrany hlavy nosit masivní ochrannou přilbu. V některých případech postačí i pracovní čepice vybavená vnitřním vyztužením.

Mezi speciální přilby určené pro speciální pracoviště se řadí například následující:

 • Ochranné přilby se zvýšenou odolností vůči nárazu. Tyto přilby disponují silnějším vyztužením, a tím i zvýšenou odolností proti bočnímu nárazu a nárazu shora.
 • Přilby s ESD ochranou odolné vůči elektrickým otřesům. Zde kromě příslušné pracovní helmy doporučujeme také užití antistatických oděvů.
 • Ochranné přilby odolné vůči působení chemikálií nebo chránící před rozstříknutím kovu.
 • Dřevorubecké ochranné přilby. Práce v lese je velice specifická, a kromě poranění hlavy při ní hrozí také poškození zraku či sluchu. Z toho důvodu jsou pro pracovníky v lese vyvinuty speciální ochranné přilby, na které lze jednoduše připevnit obličejový štít a mušlové chrániče sluchu.
 • Přilby odolné vůči vysokým či nízkým teplotám.
 • Přilby do výbušného prostředí aj.

Barva helmy

Ačkoliv se barva helmy může někomu zdát jako malichernost, ve skutečnosti sehrává důležitou roli. Světlé přilby, zejména bílé, oproti těm tmavým lépe odráží světlo a teplo a také usnadňují pozorování pracovníka v podmínkách, kdy se nachází v hůře osvětleném prostředí. Za účelem lepšího odrazu světla v tmavém prostředí lze na mnoho ochranných přileb připnout reflexní pásku.

Jak vybrat ochrannou přilbu - barva helmy

Ergonomie

Mnozí pracovníci musí ochrannou přilbu nosit každý den a po celou pracovní dobu. Zvláště u těchto jedinců je potřeba myslet na jejich pohodlí při nošení pracovní helmy. Z hlediska komfortu a ergonomie je důležitá konstrukce přilby, její hmotnost, nastavitelnost a odvětrávání.

Díky dnešním inovacím v oblasti ochrany hlavy a kompozitním materiálům nebylo nošení tvrdých přileb nikdy pohodlnější. Pro maximální komfort zvažte výběr modelu s vestavěným odpružením a vycpávkami.

Pracovní helma by samozřejmě měla být pevná, ale přesto lehká. V opačném případě totiž může při jejím dlouhodobém užívání docházet k nadměrné zátěži krční páteře. Ideální hmotnost se pohybuje v rozmezí 300-500 g.

Jak vybrat ochrannou přilbu - ergonomie

Dalším důležitým aspektem je dobře nastavitelná velikost usazení helmy a pásku pod bradou. Jedině tak bude přilba na hlavě perfektně sedět a nebude nikam klouzat. K přizpůsobení velikosti přilby slouží vnitřní nastavitelný kříž, který je tvořen plastovými nebo látkovými popruhy. Kříž se nastavuje prostřednictvím otočného kolečka umístěného na zadní straně přilby. K ještě většímu pohodlí při nošení helmy slouží potní pásky na čele. Při delším používání přilby v náročných podmínkách přijde vhod pořídit si náhradní bavlněný či kožený potní pásek a dvoubodový nebo čtyřbodový pásek pod bradu.

Při práci během horkých dnů nebo v průmyslovém provozu s vysokou teplotou se bude určitě hodit praktické vylepšení v podobě větracích otvorů. Ty napomáhají k cirkulaci vzduchu kolem hlavy a zvyšují tepelný komfort.

Kompatibilita s příslušenstvím

Při výběru ochranné přilby stojí za zvážení také možnost připojení dalšího příslušenství, jako jsou chrániče sluchu, ochranné štíty, svítilny, bradový popruh aj.

Jak vybrat ochrannou přilbu - kompatibilita s příslušenstvím

Přilby s ochranným štítem, který chrání oči před slunečním zářením a umožňuje správné vidění, mají mimořádný význam pro osoby pracující ve venkovním prostředí. Při práci za zhoršených světelných podmínek se zase bude hodit svítilna. Osobám pracujícím ve větrných podmínkách poskytnou lepší ochranu přilby s bradovým popruhem.

Soulad s technickou normou

Technické normy nastavují standardy, podmínky a požadavky na bezpečnost výrobku a jeho částí. Za účelem zajištění maximální možné ochrany hlavy je proto důležité, aby ochranná průmyslová přilba příslušné technické normy splňovala. Ty nejdůležitější z nich jsou uvedeny v následujících tabulkách:

Jak vybrat ochrannou přilbu - soulad s technickou normou

Životnost přilby

Pracovní přilba, stejně jako i jiné ochranné prostředky, má svou životnost. Ta je samozřejmě omezená, a to i v případě, že se přilba nepoužívá. Ke ztrátě bezpečnostních vlastností helmy totiž dochází nejen při jejím běžném užívání, ale také vlivem působení klimatických podmínek. Je-li přilba jakkoli poškozená – jedná se především o různé trhliny, praskance, pokřivení atp. – je zapotřebí její okamžitá výměna.

Životností ochranných přileb se zabývá norma ČSN EN 397+A1: Průmyslové ochranné přilby. Jedním z jejich požadavků je uvedení pokynů týkajících se právě stárnutí a doby životnosti přilby a jejich částí. Předepsaná životnost se však v normě neuvádí. Určuje ji výrobce a standardně se pohybuje v rozmezí 3-5 let od data výroby.

Datum výroby je uvedeno na štítku přímo uvnitř helmy. Platnost expirace použitelnosti helmy se pak zjistí tak, že se k tomuto datu „připočte“ životnost předepsaná v návodu výrobce.

Jak vybrat ochrannou přilbu - životnost přilby

Závěrem

Nebezpečí úrazu hlavy musejí brát všichni pracovníci vážně. Platí to i pro ty, kteří se v rizikovém prostředí pohybují pouze po krátkou dobu nebo zdánlivě bezpečně, a také ty, kteří mají s prací v obdobných podmínkách letité zkušenosti. Riziko hrozí všem bez rozdílu. Je proto nezbytné organizovat pravidelně bezpečnostní školení a na nich pracovníkům připomínat nutnost nošení ochranné přilby a dalších pomůcek. Samozřejmostí je pak to, aby zaměstnavatel svým zaměstnancům pořídil takové pracovní helmy, které se jim budou pohodlně používat. V opačném případě může dojít k určitému poklesu produktivity práce.

Elektronická čtečka knih

Jak vybrat elektronickou čtečku knih

Co je čtečka elektronických knih?

Čtečka elektronických knih je mobilní elektronické zařízení podobné tabletu, jež slouží ke čtení elektronických knih (zkráceně e-knih) a elektronických periodik. V angličtině se pro čtečku e-knih používají označení e-book reader či e-reader. Displej čtečky využívá technologii elektronického inkoustu (E-ink), který se snaží co nejvíce připomínat tištěnou papírovou knihu.

Elektronická čtečka knih - co to je

Historie čteček

Čtečky e-knih jsou na trhu docela krátce. První snaha o vytvoření digitální knihovny vznikla v hlavě amerického informatika jménem Michael Stern Hart, který v roce 1971 založil projekt Gutenberg (známý od zkratkou PG). Skupina dobrovolníků skenovala publikace z oboru informatiky a později také významná literární díla, aby bylo možné elektronickou verzi knih zobrazit na jakémkoliv počítači po celém světě.

První přístroj podobný dnešní mobilní čtečce představil Pierre Schweitzer v říjnu roku 1996. Pod projektem @folio project vzniklo zařízení určené k zobrazování textu, které umělo stáhnout a zobrazit libovolný text nebo obrázky uložené na internetu nebo pevném disku. Roku 1998 byly oficiálně představeny první čtečky elektronických knih Rocket ebook a SoftBook. V Evropě se začala prodávat první čtečka Cybook francouzské společnosti Cytatele až o tři roky později. Další čtečky e-knih spatřily světlo světa v roce 2006 (Sony Reader) a 2007 (Amazon Kindle). Jak se zvyšoval zájem čtenářů, postupně se na trhu objevily i další modely čteček (Kobo, E-reading, PocketBook, Onyx a další).

Elektronická čtečka knih - historie

Výhody čtečky e-knih

 • Dlouhá výdrž baterie – plně nabitá baterie vám vydrží i měsíc používání
 • Dostatečná vnitřní paměť – ve čtečce můžete mít uloženy tisíce elektronických knih
 • Kompaktní provedení – vejde se tašky, kabelky i batohu
 • Nízká hmotnost – čtečka je vhodná na cestování
 • Šetří oči – technologie E-ink napodobuje text psaný na papíře
 • Nižší cena e-knih – elektronická kniha je přibližně 2–3× levnější než papírová verze
 • Doplňkové funkce – některé modely mají Wi-Fi připojení, MP3 přehrávač, slovníky atd.
Elektronická čtečka knih - výhody

Nevýhody čtečky e-knih

 • Pořizovací cena – čím větší a kvalitnější displej, tím je vyšší cena
 • Podsvícení – podsvícený displej mají jen vybrané modely čteček
 • Formát e-knih – každý výrobce umožňuje číst jen některé soubory e-knih

Jak funguje čtečka e-knih?

Elektronické čtečky knih fungují na základě fyzikálního jevu zvaného elektroforéza. Mezi dvěma vodivými deskami se v kapalném prostředí pohybují částice s elektrickým nábojem. Pokud hovoříme o černobílém displeji, tak bílé částice mají kladný náboj a černé částice nesou záporný náboj. Podle nábojů v jednotlivých elektrodách se na zobrazovací jednotce (elektronickém papíru) vytváří obraz, který se odlišným naprogramováním nábojů neustále mění.

Elektronická čtečka knih - jak funguje

Na rozdíl od LCD displejů není displej podsvícen, nýbrž nasvícen. Světlo osvětluje čtecí plochu směrem do displeje, nikoliv směrem do očí, což je šetrnější pro zrak čtenáře. Pro čtení displeje čtečky musíte mít dostatek světla. Pokud čtečka nemá podsvícení displeje a chcete ji používat při horších světelných podmínkách, musíte si pomoci lampičkou nebo jiným umělým osvětlením.

Jak uložit e-knihu do čtečky?

Čtečky e-knih jsou primárně určeny ke čtení e-knih uložených v souborech se specifickou příponou (např. EPUB, PDF, MOBI nebo AZW). Každý výrobce podporuje jen určitě druhy souborů. E-booky se prodávají ve specializovaných e-shopech, ale některé se dají stáhnout zdarma z internetu. Když si e-knihu zakoupíte, můžete si ji stáhnout přímo do čtečky přes mobilní připojení nebo Wi-Fi. Případně je možné si e-knihu stáhnout do počítače a odtud nahrát do čtečky přes USB kabel.

Podle čeho vybrat čtečku?

Na trhu najdete velké množství čteček elektronických knih od různých výrobců, které se liší podstatnými maličkostmi. Níže najdete přehled nejdůležitějších parametrů, na které se vyplatí při nákupu zaměřit.

Velikost displeje

Velikost displeje všech elektronických zařízení se udává v palcích (značka ″). Jeden palec odpovídá délce 2,54 cm. Nejhojněji se prodávají čtečky e-knih s 6″ displejem, ale dají se pořídit i menší 5″ varianty nebo větší 7″ či 8″ modely, na nichž pohodlně zobrazíte jednu celou stránku e-knihy. Čtečky s větším displejem budou mít samozřejmě vyšší hmotnost a větší rozměry než menší modely.

Jak vybrat elektronickou čtečku knih - velikost displeje

Rozlišení a jemnost displeje

Rozlišení představuje počet obrazových bodů (pixelů, zkratka px), které dokáže displej zobrazit. Čím je rozlišení vyšší, tím bude obraz jemnější. Čtečka elektronických knih by měla mít v dnešní době rozlišení minimálně 1024 × 768 obrazových bodů, ideálně samozřejmě více, například 1872 × 1404 px. S rozlišením čtečky souvisí jemnost displeje, která označuje počet bodů na palec. Jemnost se udává v jednotkách PPI (zkratka anglických slov Pixels Per Inch). Obecně se uvádí, že hodnota 300 PPI je pro lidské oko dostačující.

Typ displeje

Na trhu jsou čtečky výhradně s elektronickým inkoustem. E-ink displeje zobrazují pouze odstíny šedé barvy, díky čemuž jsou energeticky úsporné. Existují dva druhy technologie E-ink. Starší generace má název Pearl a novější typ se jmenuje Carta, jehož předností je lepší kontrast.

Podsvícení displeje

Levné čtečky e-knih nemají podsvícený displej, takže je nemůžete používat v šeru nebo za špatného osvětlení. Pokud si chcete číst e-knihu bez dodatečného světla, vyplatí se zakoupit některý z dražších modelů. Pro podsvícení displeje se používají LED diody zabudované přímo v těle přístroje. Intenzitu lze ve většině případů upravit manuálně nebo automaticky dle zabudovaného světelného senzoru.

Jak vybrat elektronickou čtečku knih - podsvícení displeje

Paměť

Velikost vnitřní paměti udává, jak velký objem e-knih může být ve čtečce uložen. Kapacita paměti u levnějších modelů začíná na 4 MB, dražší čtečky mohou mít kapacitu úložiště 8, 16, 32 nebo dokonce 64 GB. Soubor s jednou e-knihou má velikost zhruba několik stovek kB, takže i do levných zařízení se může vejít až několik tisíc souborů. Vybrané čtečky s podporou paměťových karet je možné rozšířit o dalších 32 GB úložného prostoru.

Výdrž baterie

Elektronický papír spotřebovává nejvíce energie při překreslování obrazu. Délka použitelnosti na jedno nabití záleží na tom, zda používáte čtečku pouze ke čtení elektronických knih, nebo i pro další funkce. Když máte podsvícený displej, baterie se vybije rychleji. Výdrž čtečky při aktivním používání se udává mezi 1 a 2 týdny, při občasném používání to může být i jeden měsíc.

Ovládání

Čtečky elektronických knih se mohou ovládat tlačítky, nebo dotykem podobně jako mobilní telefon nebo tablet. Uživatelsky přívětivější je bezpochyby dotykové ovládání, kterým disponují novější modely čteček. Záleží však na vašich preferencích.

Jak vybrat elektronickou čtečku knih - ovládání

Nadstandardní funkce

Čtečka toho může umět mnohem více než jen zobrazovat e-knihy. Vybrané modely mají MP3 přehrávač, RSS čtečku, podporu Bluetooth, Wi-Fi připojení nebo SIM karty. Nemusí chybět ani 3,5mm jack konektor pro připojení sluchátek, slot na paměťovou kartu a možnost nastavení písma (velikost, druh fontu, zalamování textu, zoomování).

Při čtení cizojazyčných knih oceníte funkci slovníku, který vám přeloží vybrané slovo do češtiny. Výjimečně se můžete setkat se službou předčítání obsahu (text to speech). Na trhu je jen malé množství čteček, které zvládnout číst český text, většina je uzpůsobena pro předčítání anglického jazyka.

Bezpečnost práce ve výškách

Bezpečnost práce ve výškách: vše, co potřebujete vědět a znát

Pád z výšky patří dlouhodobě mezi jednu z nejčastějších příčin úmrtí zaměstnanců – v Evropě i ve světe. Na vině bývá především nedostatečné zajištění pracovníků a nerespektování zásad bezpečnosti práce ve výškách. A právě na bezpečnost práce ve výškách se zaměříme v následujících řádcích. Podíváme se na aktuální legislativu vztahující se k této oblasti, nejčastější příčiny a důsledky pádu z výšky a v neposlední řadě na konkrétní bezpečnostní prvky poskytující ochranu proti pádu.

Co to je práce ve výškách?

V prvé řadě bychom si měli definovat, co to práce ve výškách vlastně je. Za práci ve výškách se považuje práce v podstatě v jakékoliv výšce, nicméně, teprve od hodnoty 1,5 metru je zaměstnavatel povinen zajistit svým zaměstnancům ochranné prostředky proti pádu. Způsob zajištění takovýchto prostředků by v ideálním případě měl vycházet z náležitě provedené analýzy rizik na pracovišti.

Bezpečnost práce ve výškách

Prací ve výškách se mimo jiné rozumí i práce na žebříku. Platí přitom, že od 5 metrů výšky musí být pracovník – s ohledem na související nařízení – zajištěn pomocí osobních ochranných pracovních prostředků.

Legislativní požadavky v oblasti bezpečnosti práce ve výškách

Požadavky na BOZP ve výškách upravuje především Nařízení vlády č. 362/2005 Sb. o bližších požadavcích na bezpečnost a ochranu zdraví při práci na pracovištích s nebezpečím pádu z výšky nebo do hloubky. To zaměstnavatelům ukládá již výše zmíněnou povinnost zajistit ochranné pracovní prostředky proti pádu všem těm zaměstnancům, jejichž pracoviště leží ve výškách nad 1,5 m.

V příloze Předpisu č. 362/2005 sb., konkrétně v části XI. Školení zaměstnanců, jsou pak uvedeny skutečnosti týkající se školení bezpečnosti práce ve výškách. Tato školení by se měla zaměřovat zejména na konkrétní rizika, technologická a technická řešení, pracovní postupy a osobní ochranné pracovní prostředky. Odborná školení zajišťuje samozřejmě zaměstnavatel, který by takto měl alespoň jednou ročně provádět praktické zaučování a ověřování znalostí zaměstnanců.

Legislativní požadavky v oblasti bezpečnosti práce ve výškách

Dalším zákonem ukládajícím zaměstnavatelům určité povinnosti v souvislosti s BOZP při práci ve výškách je pak Zákoník práce, a to v § 103, odst. 2 a 3 a v § 3 odst. 4.

K jakékoliv práci ve výškách se váže i povinnost zdravotních prohlídek ohledně způsobilosti práce ve výškách podle vyhlášky ministerstva zdravotnictví č. 79/2013 Sb. Standardně musí tuto prohlídku pracovníci podstoupit 1x za 4 roky, po dovršení věku 50 let pak alespoň 1x za 2 roky. Opomenout bychom neměli ani Nařízení vlády č. 101/2005 sb. o podrobnějších požadavcích na pracoviště a pracovní prostředí.

Nejčastější příčiny a důsledky pádu z výšky

Mezi nejčastější příčiny pádu z výšky s následkem zranění či dokonce úmrtí pracovníka je nerespektování a ignorování povinností bezpečnosti práce ve výškách ze strany zaměstnanců, nedostatečné proškolení zaměstnanců a nekvalitně provedená analýza potenciálních rizik ze strany zaměstnavatelů.

Konkrétně bývají na vině zejména špatná instalace zábradlí či ohrazení a laxní přístup pracovníků, kteří se nepřivazují na sedáky nebo vůbec nepoužívají jistící lana. Týká se to především těch, kteří mají letité zkušenosti, a domnívají se tak, že se jim nemůže nic stát.

Co se důsledků týče, v lepším případě jde o různá poranění vazů a kloubů či zlomeniny, v těch horších pak dochází k poranění hlavy, pohybového aparátu či páteře a míchy. Výjimkou bohužel není ani smrt pracovníka.

Jak zajistit ochranu proti pádu z výšky?

Jak již bylo zmíněno výše, zajistit bezpečnost práce ve výškách je ze zákona povinen zaměstnavatel. K jejímu zajištění přitom používá prostředky kolektivní nebo osobní ochrany.

Prostředky kolektivní ochrany

Přednostně se k zajištění ochrany proti pádu z výšky nebo do hloubky používají tzv. prostředky kolektivní ochrany. Mezi ty patří zejména technické konstrukce, jako jsou:

 • zábrany a ohrazení,
 • záchytná lešení,
 • zábradlí a záchytné sítě,
 • pracovní plošiny,
 • poklopy a příkopy.
Jak zajistit ochranu proti pádu z výšky - prostředky kolektivní ochrany

Cílem těchto prostředků je zamezit přístupu nepovolaným osobám na nebezpečná místa, kde hrozí pád z výšky nebo do hloubky. Dále samozřejmě zachycení padajícího člověka, případně předmětu či břemene. Požadavky na ně jsou uvedeny v příslušných normách. Vedle normových požadavků je potřeba dodržovat také návody k montáži a používání, jež jsou s těmito konstrukcemi dodávány, případně i konkrétně navržené technologické postupy.

Prostředky osobní ochrany

V případě, že povaha práce vylučuje použití prostředků kolektivní ochrany nebo není-li jejich použití z hlediska bezpečnosti zaměstnanců dostatečné, pak přichází na řadu osobní ochranné pracovní prostředky (OOPP). Ty se užijí buď samostatně nebo v kombinaci s jinými bezpečnostními systémy. Před pádem je přitom nutné chránit nejen pracovníky, ale také veškerý materiál, nářadí a pomůcky.

Jak zajistit ochranu proti pádu z výšky - prostředky osobní ochrany

Mezi osobní ochranné pracovní prostředky patří například:

 • jistící lana,
 • polohovací pásy,
 • bezpečnostní postroje,
 • zachycovače a tlumiče pádu,
 • bezpečnostní brzdy,
 • samo-navíjecí systémy,
 • karabiny,
 • vaky na přenášení.

K těm nejtypičtějším, se kterými se lze setkat asi nejčastěji, řadíme hned první trojici z výše uvedených – tedy jistící lana, polohovací pásy a bezpečnostní postroje.

Jistící lana

Jistící lana jsou hojně využívána především pro své bezesporné výhody. Těmi jsou jednak cena, a jednak lepší proveditelnost zajištění ochrany na obtížnějších místech a v hůře přístupném terénu.

Jak zajistit ochranu proti pádu z výšky - jistící lana

Polohovací pásy

Bezpečnostní pásy jsou vůbec nejčastěji používaným prostředkem osobního jištění. Používají se kupříkladu k výkonu práce na stromech a na sloupech, případně tam, kde hrozí riziko uklouznutí (typicky v místech, kde se nachází nakloněná plocha). V případě uklouznutí nesmí být pád z výšky na bezpečnostním páse delší než 60 cm.

Bezpečnostní postroje

Dalším poměrně častým způsobem, jak předcházet rizikům a hrozbám při práci ve výšce je použití bezpečnostních zachycovacích postrojů. Ty jsou opatřeny buď dynamickým jištěním anebo systémem pro tlumení pádu. Systém pro tlumení pádu sestává z bezpečnostního lana, tlumiče pádu a zachycovače pádu. Při použití zachycovacího postroje bez tohoto systému může být maximální délka pádu 150 cm.

Jak zajistit ochranu proti pádu z výšky - bezpečnostní postroje

Osobní ochranné pracovní prostředky musí mít doklad o posouzení shody (např. označení CE nebo prohlášení o shodě) a také návod obsahující veškeré požadavky na jejich používání, seřizování, prohlídky, údržbu atp.

Před každým použitím a po něm musí daný pracovník provést vizuální prohlídku jím používaných OOPP. Odborné prohlídky a zkoušky OOPP se pak provádějí dle požadavků v návodu výrobce.

Závěrem

Bezpečnost práce ve výškách a s ní související rizika není radno podceňovat. A to ani v případě, že má ten či onen pracovník letité zkušenosti. Je naprosto nezbytné řádně a poctivě používat OOPP, technické konstrukce a žebříky, neustále se školit a vyhledávat potenciální rizika na pracovišti.

Chytré kamery

Chytré kamery: Co to je a proč si je pořídit?

Moderní technologie nám umožňují mít neustálý přehled o veškerém dění kolem nás. Současný trend chytrých mobilních telefonů s sebou přináší rozšíření konektivity i do domácích spotřebičů. Žádná chytrá domácnost se neobejde bez chytré bezpečnostní kamery. Poradíme vám, k čemu jsou dobré a jaké mají specifikace.

Co je chytrá kamera?

Smart (chytrá) bezpečnostní kamera funguje jako klasická kamera jen s tím rozdílem, že můžete spravovat na dálku její nastavení a sledovat, co zrovna natáčí. Kamery se připojují do sítě přes rozhraní Wi-Fi nebo síťový kabel LAN a mohou mezi sebou navzájem komunikovat.

Chytré kamery umožňují streamovat videa online v reálném čase. Stačí si do svého chytrého mobilního telefonu nainstalovat požadovanou aplikaci a zahájit online streamování videa.

Ukládání záznamu probíhá do cloudu, přes FTP nebo na microSD kartu.

Výhody chytrých kamer

Mezi výhody chytrých kamer patří především následující:

 • propojení s chytrým telefonem pro streamování videa
 • pomáhají monitorovat interiér nebo exteriér bytu, domu či pozemku
 • jednoduché uvedení do provozu
 • vzdálená správa
 • mnoho různých druhů pro specifické použití
 • nastavení notifikací ve smartphonu

Typy chytrých kamer

Z hlediska typologie rozlišujeme venkovní a vnitřní chytré kamery.

Venkovní chytré kamery

Venkovní kamery, označované také jako bezpečnostní kamerové systémy CCTV (Closed-circuit television), se hodí pro zabezpečení venkovních prostorů vašeho rodinného domu, chaty, firmy, skladu, obchodu nebo pozemku. Jsou přizpůsobeny pro běžné povětrnostní podmínky, jako jsou vysoké teploty, déšť, vítr nebo mráz. Do této kategorie spadají i zvonky s bezpečnostní kamerou a mikrofonem, které se instalují ke vstupní brance.

Venkovní chytré kamery

Se smart kamerou do exteriéru budete mít váš majetek i ratolesti stále na očích. Pokud je chytrá kamera vybavena pohybovými senzory, můžete si v aplikaci aktivovat funkci upozornění na pohyb. V případě potřeby si můžete záznam zpětně přehrát. Většina modelů má noční režim.

Vlastnosti venkovních chytrých kamer

 • odolné zpracování do venkovního prostředí
 • vysoká kvalita obrazu
 • skvělý příjem signálu
 • možnost bezdrátového provozu

Vnitřní chytré kamery

Kamerky v kompaktním provedení, které monitorují vaši domácnost ve vysokém rozlišení. Hodí se nejen pro nepřetržitý dohled nad dětmi a domácími mazlíčky, ale také jako bezpečnostní systém proti zlodějům. Vybrané druhy vnitřních kamer totiž umí detekovat pohyb a rozpoznat tváře členů domácnosti. Když zaznamenají podezřelou aktivitu, odešlou uživateli upozornění na mobil.

Vnitřní chytré kamery

Mezi chytré kamery do interiéru patří dětské chůvičky, otočné bezpečnostní kamery, digitální dveřní kukátka nebo termokamery pro odhalení úniku tepla, které je možné propojit s chytrým mobilním telefonem.

Vlastnosti vnitřních chytrých kamer

 • obousměrný mikrofon
 • možnost horizontálního a vertikálního otáčení
 • možnost nočního vidění
 • nízká pořizovací cena

Podle čeho vybrat chytrou kameru?

V prvé řadě je důležité uvědomit si, jaký druh zařízení potřebujete – zdali smart kameru do místnosti nebo do venkovního prostoru. Pak záleží pouze na vašich požadavcích, jaké funkce a parametry má chytrá kamera splňovat.

Rozlišení

Určuje výslednou kvalitu záznamu. Čím větší rozlišení kamera má, tím bude obraz detailnější. Vyplatí se vybrat jednotku aspoň s HD rozlišením, tedy s kvalitou obrazu 1280 × 720 pixelů (označuje se jako 720p). Kvalitnější obraz mají kamery s FullHD rozlišením 1920 × 1080 pixelů (1080p). Nejvyšší modely disponují rozlišením 4K, což je 4096 × 2160 pixelů.

Mobilní aplikace

Většina moderních chytrých kamer má možnost propojení se smartphonem skrze mobilní aplikace, které jsou dostupné pro operační systémy Google Android a Apple iOS. Ovládání smart kamery přes mobil je velmi jednoduché a intuitivní.

Chytré kamery - propojení se smartphonem

Úhel záběru

Parametr, který má velký vliv na kvalitu záznamu. Šířka záběru kamery udává, jak velký prostor dokáže kamera snímat. Čím je úhel větší, tím lépe. Ale pozor! U obyčejných kamer bez otočného mechanismu vzniká při úhlu záběru nad 150° efekt rybího oka, což může deformovat snímaný obraz.

Provozní teplota

Pokud potřebujete chytrou kameru provozovat v místě, kde je extrémní teplo nebo zima, vždy si u vybraného modelu ověřte hodnoty bezpečných provozních teplot. Jen tak bude mít kamera zajištěnu maximální životnost.

Noční vidění

Vlastnost, kterou oceníte jak u vnitřních, tak venkovních kamer. Noční vidění umožňuje snímat obraz díky integrovaným infračerveným LED diodám také v noci nebo za horších světelných podmínek. Kamery s IR LED přisvětlením se liší dosahem, tedy vzdáleností, do jaké zvládají snímat obraz ve tmě.

Rozpoznání obličeje

Inovativní smart kamery umí snímat obličeje, celé postavy i domácí mazlíčky. Zařízení tak rozpozná členy domácnosti od neznámých osob, které by mohly představovat potencionální riziko pro váš majetek. High-end kamery dokonce monitorují strávený čas osob ve sledovaném prostoru.

Chytré kamery - rozpoznání obličeje

Ovládání hlasem

Pro zjednodušení a zrychlení řízení kamery. Ovládat hlasem můžete chytré kamery s podporou virtuálních asistentů, například Amazon Alexa nebo Google Assistant.

Jak vybrat elektrokoloběžku

Jak vybrat elektrokoloběžku?

Elektrokoloběžka je v podstatě klasická koloběžka, jen poháněna elektrickým motorem. Ač byly koloběžky v minulosti výsadou především dětí, dnes se na nich prohání stále více a více dospělých, kteří ji využívají třeba jako dopravní prostředek do práce. Elektrokoloběžky jsou ideální na dopravu po městě, ale některé zvládnou i lehčí terén, a proto je lze využít také k rekreaci.

Vzhledem k poměrně široké nabídce elektrických koloběžek na trhu může být výběr té správné docela oříšek. V následujících řádcích se proto podíváme na to, jak v takovém případě postupovat.

Na co se při výběru elektrokoloběžky zaměřit?

Ač by se zprvu mohlo zdát, že na výběru elektrokoloběžky přece nic není, není tomu úplně tak. Existuje celá řada aspektů, které je pro pořízení té nejlepší elektrické koloběžky potřeba vzít v potaz. A jaké to jsou?

Využití elektrokoloběžky

Na začátku byste si měli určit, k čemu vlastně elektrokoloběžku chcete. K cestování po městě? Na výlety? Nebo jen tak pro zábavu?

Elektrokoloběžky do města

Pro městské elektrické koloběžky se doporučuje volit spíše menší kolečka, díky kterým je stroj lépe ovladatelný a mrštnější. Hravě tak zvládnete projet i úzkými uličkami a lépe se vyhnete chodcům. Vzhledem k tomu, že jízda po městě by neměla být příliš vysoká, nemusí koloběžka oplývat nějakým extra výkonem – v klidu si vystačíte s modely do 350 W.

Elektrokoloběžka do města

 • Ve městě, v rušném provozu, nemusíte být jako jezdec na elektrokoloběžce zrovna nejlépe vidět. Hodit by se vám mohly výstražné oděvy!

Z hlediska konstrukce je do města lepší volit modely, které jsou lehčí a které se v ideálním případě dají složit. Při jízdě MHD to zajisté oceníte.

Elektrokoloběžky na výlety

Chcete-li si pořídit elektrokoloběžku na výlety, pravděpodobně budete často jezdit po cyklostezkách či silnicích, kde lze jet o něco rychleji než ve městě. Na výlety proto volte raději větší kolečka. Ideální jsou kolečka gumová, která uživateli zajistí maximálně komfortní jízdu i při projetí náročnějším terénem (štěrk, písek). Co se výkonu týče, 350 W je minimum.

Elektrokoloběžky pro zábavu

Plánujete-li si pořídit elektrokoloběžku jen tak pro zábavu, případně chcete obdarovat svého potomka něčím „na hraní“, pak výkon ani dojezd stroje nemusíte příliš řešit. Klidně si vystačíte i s modely s menší kapacitou baterie.

Elektrokoloběžka pro zábavu

Konstrukce elektrokoloběžky

S využitím elektrické koloběžky je samozřejmě spjata i samotná konstrukce stroje. Jedná se především o materiál koloběžky, možnost jejího složení, protiskluzovou úpravu či nosnost.

Materiál

Nejčastěji se elektrokoloběžky vyrábějí z pevného – a zároveň lehkého – duralu, případně z těžší oceli. Právě tyto materiály totiž nabízejí dostatečnou pevnost a bezpečnost. Plánujete-li koloběžku často přenášet, určitě sáhněte po lehkém duralu – méně se tak s ní nadřete.

Možnost skládání

Další vlastností, kterou oceníte při častém přenášení, je možnost koloběžku složit do kompaktnějších rozměrů. Hodit se to může třeba tehdy, kombinujete-li jízdu na elektrokoloběžce s MHD. Mimo jiné takto můžete elektrokoloběžku poměrně snadno uskladnit i v menším bytě.

Skládací elektrokoloběžka

Protiskluzová úprava

Protiskluzová úprava představuje velmi užitečný bezpečnostní prvek, který má jezdce chránit před uklouznutím na stupátku. Častou příčinou je mokrá podrážka bot.

Nosnost

Zde je potřeba si uvědomit, kolik kilogramů s sebou nesete, resp. vezete. Nejedná se přitom pouze o tělesnou hmotnost, ale také o váhu „nákladu“. Budete-li jezdit s těžkým batohem na zádech, rázem vám to přidá i několik kil navíc. Koloběžku byste ale rozhodně neměli přetěžovat.

Výkon motoru

Výkon motoru přirozeně ovlivňuje maximální rychlost stroje. Pořizujete-li elektrokoloběžku svému dítěti, případně sobě, ale nemáte dostatek zkušeností, poohlédněte se spíše po méně výkonných modelech. Dítě si s přehledem vystačí s elektrokoloběžkou o výkonu do 100 W, středně nároční jezdci a uživatelé pak s výkonem do 350 W. Náročnějším jezdcům, kteří chtějí jezdit vyšší rychlostí, se pak budou hodit modely s výkonem 350 W a více.

Dojezdová vzdálenost

Dojezdová vzdálenost elektrické koloběžky závisí na kapacitě baterie, kterou je vybavena. Zpravidla se dojezd pohybuje v rozmezí 10-40 km. V případě nečekaného vybití baterie lze některé modely pohánět klasicky odrazem nohy.

Kapacita baterie elektrokoloběžky

Chcete-li, aby baterie vydržela co nejdéle, je potřeba provést určitá opatření:

 • nejezděte příliš rychle a agresivně, ale naopak mírně a pomaleji,
 • pokuste se co nejdéle pohybovat v rovinatém, nikoli kopcovitém, terénu,
 • nezatěžujte elektrokoloběžku přílišným nákladem,
 • vyhněte se větrnému počasí a mokré vozovce po dešti,
 • máte-li nafukovací kolečka, dbejte na jejich dostatečné nahuštění.

Velikost a materiál koleček

V tomto ohledu platí, že s většími kolečky pojede elektrokoloběžka rychleji, zároveň se však bude o něco hůře ovládat. Vzhledem k tomu, že s většími kolečky mívají problémy i zkušení jezdci, nejsou příliš vhodné tam, kde se pohybuje větší množství chodců, kterým je potřeba se vyhýbat. Hodí se spíše do drsnějšího terénu. Budete-li elektrokoloběžkou jezdit jen po městě, budou vám bohatě stačit kolečka menší. Jezdci, kteří si nejsou jisti svými schopnostmi, by měli volit kolečka o rozměru 5-6,5″.

Elektrokoloběžka - kolečka

Co se materiálu týče, na výběr máte mezi pevnými kolečky z polyuretanu a kolečky gumovými.

Pevná kolečka z polyuretanu nevyžadují dofukování a nepropíchnou se, na druhou stranu však ucítíte terén pod sebou. Z toho důvodu jsou vhodná spíše do městského terénu.

Do členitějšího terénu se naopak hodí kolečka gumová, která tlumí nárazy a která si lze dofouknout podle potřeby. Jejich nevýhodou je ale nutnost častějšího dofukování, hrozba propíchnutí a horší ovladatelnost.

Brzdy

Brzdy jsou důležitým bezpečnostním prvkem každého dopravního prostředku, elektrokoloběžky nevyjímaje. Běžně se u nich lze setkat s brzdami trojího typu:

 • mechanická nášlapná brzda umístěna nad zadním kolem,
 • kotoučová brzda s páčkami na řídítkách (brzdový systém, který znáte z kola),
 • moderní zabudovaná elektrická brzda, která umožňuje velice plynulé, oproti výše zmíněným typům však o něco pomalejší, brždění. Její nevýhodou je také to, že v případě vybití baterie nebude fungovat. V takovém případě je vhodné, aby koloběžka disponovala také přidanou mechanickou variantou brzd

Další vlastnosti a technologie elektrokoloběžek

Ač se to může zdát poněkud úsměvné, některé elektrokoloběžky lze propojit s chytrým telefonem. Díky tomu si můžete například změřit ujetou vzdálenost, případně koloběžku dokonce i přímo řídit.

 • Ujetou vzdálenost umí měřit také chytré hodinky. Jak si vybrat ty správné? A když už jsme u těch chytrých pomocníků, věděli jste, že chytře si můžete zařídit i celý dům? V našem dalším článku se dozvíte, jak na to!
Propojení elektrokoloběžky s chytrým telefonem

Na dlouhých cestách určitě využijete tempomat, který za vás – stejně jako v případě automobilu – udržuje nastavenou rychlost. Alespoň na chvíli tak můžete svým rukou dopřát trošku odpočinku.

Některé elektrokoloběžky podporují tzv. rekuperaci. Jedná se o technologii, která vrací přebytečnou energii z brzd zpět do baterie. Pokud často a dlouho brzdíte, můžete získat pár dojezdových kilometrů navíc.

Cena elektrické koloběžky

Je zcela logické, že budete-li si chtít pořídit elektrokoloběžku s prvotřídními parametry, budete si muset připlatit. Záleží tak pouze na vás, jakou „výbavu“ zvolíte.

Ceny nejlevnějších elektrokoloběžek na trhu se pohybují zhruba od 4 000 Kč. Ty však mnohdy mívají omezenou váhovou kapacitu, a hodí se tak spíše pro děti či ženy.

Většinu elektrických koloběžek se slušnými parametry pořídíte v částce 10 000 Kč a výše. Nároční jezdci si pak vybírají z cenové kategorie okolo 30 000 Kč.

Tipy a rady na závěr: Na co si dát pozor, než s elektrokoloběžkou vyrazíte do terénu

 • Ještě než se začnete na elektrokoloběžce vesele prohánět, důkladně zvažte svou fyzickou zdatnost a zkušenosti. Jste-li méně zkušení jezdci, poohlédněte se po lehčí, a tedy i lépe ovladatelné, elektrokoloběžce s nižším výkonem. Jezděte přitom pouze takovou rychlostí, kterou jste schopni zvládnout.
 • Ač pro jízdu na elektrické koloběžce neexistuje žádné věkové omezení, výrobci uvádějí nejnižší doporučený věk 13 let.
 • Jezdci do 18 let jsou povinni nosit přilbu. Dále je to na zdravém uvážení každého z nás, ale v rušném provozu či na nerovném terénu ji zcela jistě oceníte.
 • Stejně jako každé jiné vozidlo, i elektrokoloběžka musí mít přední bílé a zadní červené světlo. V některých případech je dodávají sami výrobci, jindy si je budete muset pořídit sami.
Elektrokoloběžka - přilba

Nejlepší odolné telefony: Jak vybrat?

Hledáte mobil, který je odolný proti poškození? Poradíme vám, jak vybrat pro vás ten nejlepší model.

Smartphone alias chytrý mobilní telefon má v dnešní době téměř každý. Přenosná zařízení s dotykovým displejem toho umí mnohem více, než když byly mobilní technologie ještě v plenkách. Na trhu je velké množství smartphonů různých značek, velikostí i vybavení, ale pouze některé z nich jsou vhodné pro náročné používání. Takové telefony se označují jako odolné nebo outdoorové.

Proč si pořídit odolný nebo outdoorový telefon?

Mezi hlavní přednosti odolných telefonů patří zpevněná konstrukce, GPS lokátor, baterie s dlouhou výdrží, zvýšená odolnost vůči vodě, prachu, nárazům, vibracím a extrémním teplotám. Outdoorové telefony se hodí jak pro uživatele, kteří pracují na stavbě nebo v dílně, tak i v terénu. Jsou neocenitelným parťákem na cestách v přírodě, neboť jim nevadí jakékoliv prašné nebo vlhké prostředí. Ocení je rovněž nadšenci do adrenalinových sportů, ale také lidé v pracující v těžkém nebo automobilovém průmyslu.

Co je stupeň krytí IP?

Odolné telefony se liší mírou odolnosti. U každého smartphonu je uveden tzv. IP kód (zkratka anglických slov Ingress Protection), jenž udává stupeň krytí před vniknutím cizích předmětů do zařízení. Značení IP vždy obsahuje dvě čísla značící mechanickou odolnost a voděodolnost. Maximální stupeň ochrany je IP69K. Takový telefon je zcela prachotěsný a vodotěsný až do tlaku 80–100 barů, navíc zvládá teplotu až 80 °C.

Stupeň krytí (IP)

a) mechanická ochrana proti prachu/vniknutí cizích předmětů:

 • IP0x – bez ochrany
 • IP1x – ochrana před velkými předměty (více než 50 mm)
 • IP2x – ochrana před předměty do 12 mm
 • IP3x – ochrana proti vniku nástrojů (více než 2,5 mm)
 • IP4x – ochrana proti vniku menších nástrojů (více než 1 mm)
 • IP5x – částečná ochrana vůči prachu
 • IP6x – úplná ochrana vůči prachu a jiným škodlivým částicím
Stupeň krytí IP - ochrana proti prachu/vniknutí cizích předmětů

b) ochrana před vniknutím tekutiny:

 • IPx0 – bez ochrany
 • IPx1 – ochrana proti svisle kapající vodě
 • IPx2 – ochrana proti kapající vodě ve sklonu 15°
 • IPx3 – ochrana proti vodní tříšti (déšť, kropení)
 • IPx4 – ochrana proti stříkající vodě
 • IPx5 – ochrana proti tryskající vodě
 • IPx6 (K) – ochrana proti intenzivně tryskající vodě (vlnobití)
 • IPx7 – ochrana proti ponoření do vody na 30 minut do hloubky 1 metru
 • IPx8 – ochrana proti trvalému potopení (dle specifikace výrobce)
 • IPx9 (K) – vodotěsný mobil je chráněn i proti vysokotlaké tryskající horké vodě (WAP)
Stupeň krytí IP - ochrana před vniknutím kapaliny

Armádní standard

Vybrané outdoorové smartphony dosahují dokonce vojenského standardu odolnosti MIL-STD-810, který zavedla americká armáda. Existuje několik verzí, jejichž označení jsou MIL-STD-810, MIL-STD-810A, MIL-STD-810B, …, MIL-STD-810G až nejnovější MIL-STD-810H. Každé označení v sobě ukrývá mnoho různých testů, které musí konkrétní chytrý telefon splnit, aby jej získalo.

Metody testování se týkají mimo jiné odolnosti zařízení při extrémně nízkých a vysokých teplotách, při nízkém tlaku, při slunečním záření, při dešti, při ponoření do vody, při vibracích, při akustickém hluku, při nárazech, při střelbě, při výbuchu, při zmrazování anebo v prachu.

Podle čeho vybírat odolný telefon?

 • Vzhled – správný odolný mobil nemusí být vždy krásný na pohled
 • Konstrukce – odolné, nejlépe pogumované, tělo telefonu lépe přežije pády z výšky
 • Ergonomie – telefon by se měl dobře držet, aby vám nevyklouzl z ruky
 • Displej – menší úhlopříčka displeje je méně náchylnější na poškození, displej je nutné chránit dodatečným tvrzeným sklem nebo širším rámečkem
 • Konektory – měly by být opatřeny gumovými krytkami, které nepropustí dovnitř žádnou kapalinu nebo nečistotu
 • Baterie – kapacita akumulátoru je stěžejní pro dlouhou výdrž, udává se v mAh
 • Stupeň krytí – čím je číslo IP vyšší, tím je telefon odolnější (dostatečný stupeň krytí nabízí certifikace IP68)
 • Vojenský standard – nejodolnější telefony prošly armádními testy dle standardu MIL-STD-810
 • SOS tlačítko – speciální tlačítko, které po stisknutí v případě potřeby odešle nouzovou zprávu na předvolený kontakt s aktuálními GPS souřadnicemi
 • Klávesnice – pro snadnější ovládání mobilu s rukavicemi jsou praktičtější klasická fyzická tlačítka
 • Operační systém – většina telefonů má Google Android, najdou se i modely s Apple iOS, ale na trhu je pouze omezený výběr modelů
 • Výrobce – mezi oblíbené značky odolných smartphonů patří Aligator, Caterpillar CAT, Cubot, Doogee, Evolveo, iGET Blackview a další

TOP 10 smartphonů s vysokou odolností

#1 Doogee S98 Pro

Doogee S98 Pro

#2 Doogee S96 Pro

Doogee S96 Pro

#3 Doogee S88 Pro

Doogee S88 Pro

#4 Samsung Galaxy Xcover Pro

Samsung Galaxy Xcover Pro

#5 Caterpillar CAT S62 Pro

Caterpillar CAT S62 Pro

#6 iGET Blackview WP12 Pro

iGET Blackview WP12 Pro

#7 Cubot King Kong 5

Cubot King Kong 5

#8 Samsung Galaxy S22

Samsung Galaxy S22

#9 OnePlus 10 Pro

OnePlus 10 Pro

#10 Apple iPhone 12

Apple iPhone 12

Jak vybrat notebook?

Současná nabídka notebooků je více než bohatá, neboť už i staromilci jsou si vědomi výhod, jež přenosné počítače nabízejí. Stále častěji tak volí raději ty než klasické stolní počítače.

S výběrem ideálního notebooku to však není jen tak, záleží především na tom, jaké bude jeho využití. Je určený pro studenta? Na práci? Na hraní her nebo jen občasné surfování po internetu? To vše hraje určitou roli. V následujících řádcích si proto ukážeme, jak nový notebook co nejlépe přizpůsobit záměrům uživatele.

Základní parametry pro výběr notebooku

Procesor

Procesor je v podstatě „mozkem“ počítače, od kterého se odvíjejí zhruba tři čtvrtiny toho, co souhrnně označujeme jako výkon. Ovlivňuje například schopnost práce v náročných programech, FPS (počet snímků za sekundu) v počítačových hrách a v neposlední řadě i schopnost multitaskingu, tedy schopnost zpracovávat více programů současně.

Frekvence profesoru

Pracovní výkonnost procesoru určuje jeho frekvence, která se uvádí v GHz. Čím je hodnota frekvence vyšší, tím vyšší je i výkonnost procesoru. Hodnoty základních frekvencí se pohybují v rozmezí 1,6 GHz až 3,3 GHz. Nejvýkonnější procesy pak mívají základní frekvenci až 4 GHz.

Jak vybrat notebook: Procesor

Jádra procesoru

Jádra procesoru představují jeho nejdůležitější část, která je odpovědná za veškeré výpočetní operace. Čím větším počtem jader je procesor vybaven, tím více úloh najednou dokáže zprocesovat. Většina notebooků disponuje procesorem se čtveřicí výpočetních jader, lépe je však samozřejmě jader více. Tím, že se úloha rozdělí mezi více jader, zkrátí se doba jejího zpracování. Nevýhodou většího počtu jader je však poněkud neblahý vliv na výdrž baterie.

Výrobci procesorů

Mezi nejrozšířenější výrobce procesorů se v současnosti řadí především Intel a AMD, kdy produktové portfolio obou sestává z několika sérií lišících se svým výkonem.

Procesory Intel

V prvé řadě si ve zkratce představíme dílčí série procesorů Intel. Jedná se o následující:

 • Core i3, Core i5, Core i7 a Core i9

V tomto případě se jedná o sérii výkonnostně na vyšší úrovni. Core i3 postačí na běžnou, případně i výpočetně lehce náročnější, činnost, do výkonnějších notebooků se pak doporučují procesory Core i5 a Core i7. Pro ty nejnáročnější uživatele je určena maximalistická verze Core i9 (aktuálně s 10 jádry).

 • Atom, Celeron a Pentium

Oproti výše uvedené sérii se vyznačuje menším výkonem a je vhodná do notebooků pro jednoduchou kancelářskou činnost. Pro hraní her však nikoliv.

 • Core M

Jako Core M se označuje řada úsporných čipů, jež jsou používány v některých ultraboocích. Díky tomu, že k jejich provozu stačí zcela pasivní chlazení, jsou zařízení s tímto procesorem absolutně tichá. Ač jsou o něco výkonnější než Celeron a Pentium, k hraní náročnějších her nejsou dostatečně výkonné.

Výrobci procesorů Intel a AMD

Procesory AMD

Také u procesorů AMD rozlišujeme několik sérií. Jsou to:

 • Série Ryzen

Procesory série Ryzen jsou určeny především pro hráče a náročné uživatele. Značení mají obdobné jako výše uvedené procesory Intel Core. AMD Ryzen 3 je vhodnou variantou do výkonnějších kancelářských počítačů či na hraní méně náročných her. Procesory AMD Ryzen 5 a 7 pak ocení hráči požadující vysoký výkon. Naprostým premiantem v rámci této série je Ryzen 9, který díky svému působivému výkonu umožní např. střih videa ve 4K rozlišení a hraní VR her, případně poskytne dostatečnou oporu při náročném programování.

 • Série A4, A6, A8, A10 a A12

Zde se jedná o sérii starších procesorů, s níž se v rámci HW konfigurací setkáte už jen okrajově. V hrubých rysech výkonově ztrácí.

 • Série Athlon

Série Athlon bývala dříve poměrně rozšířenou řadou desktopových procesorů, které se postupem času dostaly i do notebooků. Jedná se však spíše o úspornou centrální procesorovou jednotku s celkově nižším výkonem, která uspokojí pouze méně náročné uživatele.

Grafická karta

Funkcí grafické karty je vykreslovat obraz na displej notebooku (případně pak na externí monitor či TV). Její výkon je zásadní především pro hraní her a při práci s grafickými programy a video editory.

Co se výrobců grafických karet týče, v drtivé většině se setkáte s kartami NVIDIA. S mnohem menším tržním podílem následují karty AMD a s pouhými pár procenty pak grafické karty Intel.

Typy grafických karet

Integrované grafické karty

Integrované grafické karty jsou umístěny v procesorovém pouzdře a pracují s operační pamětí. Ač se v současné době jedná o již poměrně výkonný typ, hodí se spíše pro kancelářskou činnost a sledování multimédií.

Dedikované grafické karty

Na rozdíl od předchozího typu jde o samostatné grafické karty s vlastní grafickou pamětí. Jejich jasným benefitem je zvýšení výkonu při hraní her či zpracování grafiky.

Herní grafické karty

Herní grafické karty jsou vždy karty samostatné. Jsou vybaveny takovými HW prostředky, že jsou navrženy přímo k herním účelům.

Paměť grafických karet

Z hlediska kapacity paměti grafických karet platí, že čím je paměť větší, tím vyšší je i výkonový potenciál karty při hraní náročných 3D her. Levnější grafické karty mívají 1 GB vestavěné paměti, výkonné modely pak až 8 GB. Větší paměť se doporučuje především při hraní náročných her ve vyšším rozlišení, zde by totiž malá velikost paměti mohla grafickou kartu brzdit.

Operační paměť RAM

Operační paměť RAM slouží k dočasnému uchovávání zpracovávaných dat a spuštěných programů. Čím je operační paměť větší, tím je práce s notebookem pohodlnější. S větší pamětí totiž lze najednou spustit vícero programů či oken prohlížeče, aniž by docházelo k zasekávání či pádu systému.

Jak vybrat notebook: RAM

Naprostým minimem pro bezproblémový chod OS jsou 4 GB. V případě užívání náročných programů se doporučuje alespoň 8 GB RAM, což je v současné době asi nejběžnější standard. Je-li však notebook určen k hraní náročných počítačových her, nemusí 8 GB RAM stačit – pro maximální výkon v každé hře se doporučuje alespoň 16 GB RAM. Nejvýkonnější profesionální a herní notebooky mohou disponovat až 64 GB operační paměti.

Úložiště

K ukládání programů, dokumentů, obrázků a v podstatě i čehokoliv jiného slouží disk, přičemž volba jeho správného typu mimo jiné výrazně ovlivňuje svižnost zařízení.

Typ disku

HDD

Pod pojmem HDD rozumíme klasický plotnový pevný disk. Data se ukládají na otáčejících se plotnách, které pak čtou čtecí hlavy. V porovnání s SSD je jejich výhodou vyšší kapacita za stejnou cenu. Jedná se o častou volbu pro herní notebooky.

SSD

SSD – úložiště bez pohyblivých částí – je sice o něco dražší a zpravidla kapacitně menší než HDD, zato je však výrazně rychlejší a rozdíl při každodenním používání je znatelný. SSD úložiště je navíc odolné proti otřesům, a je tak skvělou volbou například pro cestovní notebooky.

HDD + SSD

Kombinace SSD s klasickým pevným diskem je z hlediska volby úložiště ideálním řešením. Notebook disponuje dvěma disky, přičemž využívá výhod obou typů, tzn. velkou kapacitu HDD a svižnost SSD.

Jak vybrat notebook: Úložiště

SSHD

SSHD je tzv. hybridní disk, jenž v jednom těle kombinuje klasický harddisk a malý SSD disk. Objemnější HDD přitom slouží k zápisu dat, SSD část pak slouží jako vyrovnávací paměť. Zde je však potřeba mít na paměti, že zrychlení počítače se projeví až po určité době užívání, neboť se systém musí nejprve naučit, které programy uživatel používá nejčastěji.

Kapacita disku

Stejně jako v případě ostatních parametrů, i zde platí úměra, že čím je kapacita větší, tím lépe. S větší kapacitou disku lze uložit více programů, fotek, videí i všech ostatních dat. U HDD se hodnoty kapacity běžně pohybují okolo 500 GB, 1 024 GB (1 TB) a 2 TB. Kapacita SSD v noteboocích je z důvodu vyšší ceny obvykle nižší – standardem bývá 256-512 GB.

Pokud vás zajímá, kolik dat si do svého notebooku, v závislosti na konkrétní kapacitě disku, uložíte, podívejte se na následující orientační tabulku:

Orientační kapacita úložiště

Displej

Displej zcela nepochybně představuje velice důležitou součást notebooku. Uhlopříčka a kvalita displeje totiž velkou měrou ovlivňují celkovou spokojenost uživatele s notebookem.

Uhlopříčka displeje

S uhlopříčkou displeje jsou do určité míry spjaty celkové fyzické rozměry a hmotnost zařízení. Čím je uhlopříčka displeje větší, tím lépe na něm vynikne multimediální obsah, současně se však stává hůře přenosným. S jakými uhlopříčkami se lze setkat?

 • 12″ a méně: notebooky s minimálními rozměry a hmotností
 • 13″: modely vhodné k častému cestování
 • 14″: „zlatá střední cesta“ nabízející kompromis mezi velikostí a mobilitou
 • 15″: zařízení určena k občasnému přenášení často disponující numerickým blokem klávesnice
 • 17″ a více: notebooky vhodné k domácímu použití vybavené klávesnicí s numerickým blokem

Rozlišení displeje

Rozlišení displeje udává, kolik pixelů, resp. obrazových bodů, je na něm zobrazeno. Platí přitom, že čím je těchto bodů více, tím větší je rozlišení, a výsledný obraz je tím pádem ostřejší. U notebooků se často doporučuje rozlišení Full HD. Jemnější rozlišení sice přinese kvalitnější obraz, avšak zároveň bude klást vyšší nároky na grafickou kartu a baterii. Nejrozšířenější rozlišení reflektuje následující tabulka:

Povrchová úprava displeje

Povrchová úprava displeje může být vícero druhu:

 • Lesklá

S lesklými displeji se lze poměrně často setkat u dotykových notebooků. Jejich výhodou oproti displejům matným jsou především výraznější barvy. Vysoce barevný a sytý obraz však zobrazují pouze v místnosti, na přímém slunci jsou takřka nepoužitelné. Rovněž nejsou vhodné na cesty.

 • Matná

Matná povrchová úprava je vhodná především pro ty uživatele, kteří často cestují nebo pracují venku. Oproti lesklým displejům sice trošku zaostávají v barevnosti a sytosti zobrazení, avšak nepůsobí tolik jako zrcadlo.

 • Antireflexní

Antireflexní displeje kombinují vlastnosti obou výše zmíněných povrchových úprav. To znamená, že jednak redukují odlesky osvětlení, a jednak nabízí kvalitní obraz.

Konektivita

Pro některé uživatele může být zásadní konektorová výbava notebooku. O jaké konektory se nejčastěji jedná?

 • USB

Prostřednictvím USB portu lze k notebooku připojit myš, externí klávesnici, externí disky, flash disky, optické mechaniky aj. Aby byla práce s daným notebookem co nejpohodlnější, měl by mít minimálně dva USB konektory.

U notebooků se můžeme setkat s USB konektory dvojího typu – konektory USB Type-A, které jsou nejběžnější, mají hranatý tvar a jsou jednostranně zapojitelné, a konektory USB-C, které jsou naopak oválné a oboustranně zapojitelné a mimoto umožňují i nabíjení notebooku.

USB port

 • HDMI

Jedná se o nejpoužívanější digitální konektor, který slouží k přenosu obrazu a zvuku ve vysokém rozlišení. Díky němu lze notebook připojit třeba k externímu monitoru, projektoru či televizoru.

 • DisplayPort

DisplayPort je – obdobně jako HDMI – digitální konektor sloužící k přenosu obrazu i zvuku ve vysokém rozlišení. Tímto konektorem je vybavena většina pracovních notebooků.

 • VGA

VGA je analogový konektor určen k přenosu obrazu. Uplatnění najde například u starších projektorů.

 • Ethernet (LAN)

Konektor sloužící k připojení notebooku k drátové síti. U některých, především velmi tenkých, notebooků může port Ethernet chybět.

Ethernet port

 • WiFi

Bezdrátová technologie přítomna u každého notebooku. Značí se názvem „WiFi“ a k tomu číslem od 1 do 6. U většiny moderních přenosných počítačů se setkáte výhradně s WiFi 5 či WiFi 6.

 • Bluetooth

Další bezdrátová technologie sloužící například k připojení myši, sluchátek či reproduktorů.

 • 3,5mm audio konektor (jack)

Známý konektor, skrze nějž se připojují reproduktory, sluchátka či mikrofon.

 • Čtečka paměťových karet

S pomocí čtečky paměťových karet lze snadno přenést velké množství dat přímo z paměťové karty fotoaparátu či mobilních zařízení.

 • Pokud se vám nebude chtít přetahovat fotografie do notebooku, rovnou si je vytiskněte pomocí přenosné tiskárny!

Operační systém

Jednou ze zásadních otázek při koupi notebooku je, zda si pořídit notebook s operačním systémem či bez něj. Vzhledem k tomu, že z hlediska ceny je rozdíl minimální, určitě je vhodnější pořídit si zařízení se systémem. Díky tomu budete moct laptop používat ihned po zakoupení a nebudete se muset zdržovat instalací odpovídajícího SW.

Nejznámějším a nejrozšířenějším operačním systémem u nás je bezesporu OS Windows. Na trhu se však setkáme i s celou řadou dalších, jako jsou macOS, Chrome OS či Linux.

OS Windows

Jedná se o operační systém, který v noteboocích uvidíte asi nejčastěji. Jeho nejaktuálnější verze je Windows 11. Ač jsou podporovány i některé z předchozích verzí systému, rozhodně doporučujeme používat tu nejnovější, neboť jedině tak budete vždy držet krok s novými aktualizacemi.

OS Windows

macOS

macOS je operační systém vyvinutý firmou Apple, se kterým se setkáte výhradně v MacBoocích a počítačích iMac. V mnoha ohledech se podobá výše uvedenému OS Windows, vyznačuje se však zcela odlišným grafickým „kabátkem“. Jeho hlavní předností je výkon – dokonce je považován za nejsvižnější OS vůbec. Není však vhodný k hraní her, a kromě toho spousta programů nenabízí podporu macOS.

Chrome OS

Notebook s nainstalovaným operačním systémem Chrome OS se označuje jako Chromebook a je zaměřen především na práci s internetem, k němuž – má-li plnohodnotně fungovat – vyžaduje přístup. Vybrané kancelářské aplikace sice lze využívat i v offline režimu, ale celkově jsou aplikace pro Chrome OS nesrovnatelné s těmi pro Windows či macOS. Jeho předností je však to, že je poměrně nenáročný na výkon.

Chrome OS

Linux

Linux je bezplatný operační systém, který má podobně jako OS Windows několik aktualizací, takzvaných edic. Pro správné fungování notebooku je potřeba dopředu si ověřit, že notebook bude s tímto OS spolupracovat a nenastane žádný problém s podporou Linuxu. Vzhledem k velmi slabému zastoupení na trhu je poměrně bezpečný, stabilní a málo chybový. Uvádí se, že jde o operační systém primárně určen pro programátory.

Cena

Důležitou roli při výběru notebooku samozřejmě hraje i cena. Ta se pohybuje v rozmezí od několika tisíc korun až po částky jdoucí i za hranici sta tisíc korun. V případě pořízení dražšího notebooku je však rozdíl v ceně znatelný – z hlediska funkcí i zpracování.

Dražší modely bývají osazovány výkonnějšími procesory a grafickými kartami, a oproti levnějším notebookům tak zvládnou náročnější operace v kratším čase. Díky tomu se vyznačují svižnějším chodem a také umožňují hrát nejnovější hry ve vyšším rozlišení.

Jak vybrat notebook: Cena

Tím se dostáváme ke kvalitě displeje. Ten je u dražších notebooků zpravidla osazován kvalitními panely s širokými pozorovacími úhly, perfektním podáním barev a, jak již bylo uvedeno výše, vysokým rozlišením.

Také samotné zpracování notebooku se s ohledem na výši ceny liší. Notebooky s vyšší cenou mají zpravidla kovovou konstrukci, která je při častém cestování a přenášení chrání před případným poškozením. To, že i dobře vypadá, je pak jen třešničkou na dortu.

U dražších, převážně profesionálních, notebooků se můžete setkat také se zárukou opravy zařízení do druhého dne, případně s možností opravy přímo u zákazníka doma nebo v kanceláři. V neposlední řadě zmíníme, že u modelů vyšší cenové kategorie bývají instalovány výkonnější WiFi adaptéry nebo disponují třeba čtečkou otisku prstů umožňující snadné a bezpečné přihlášení do systému.

Největší zajímavosti o lidském sluchu

Největší zajímavosti o lidském sluchu

Věděli jste, že sluch je prvním lidským smyslem, který je plně funkční? Pracuje už před narozením a bez přestávky pokračuje až do smrti. Na rozdíl od očí, které můžete zavřít, uši nelze „vypnout“ a není možné chtít neslyšet, co se děje kolem. Lidský sluch však oplývá mnoha dalšími zajímavostmi! A právě o těch si povíme v následujících řádcích.

 • Tvrdí se, že lidské ucho je jako miniaturní piano – obsahuje ekvivalent deseti tisíc strun a tří tisíc kladívek.

#1 Sluch pracuje nepřetržitě, a to i ve spánku

Jak již bylo zmíněno výše, sluch pracuje bez přestání až do konce našeho života. Spánek přitom není žádnou výjimkou. Dokonce i během hlubokého spánku putují do našeho zvukovodu zvukové vlny, které následně zpracovává náš mozek. Ten se pak sám rozhodne, zda zvuk utlumí a zablokuje, či nikoliv. V případě, že slyšíme něco ve snu, je to pouhý „výmysl“ mozku mající původ v síle mysli.

Zajímavosti o lidském sluchu - sluch pracuje neustále

 • Když už je řeč o spánku… Zajímala by vás jeho kvalita? Monitorovat kvalitu spánku můžete velice jednoduše prostřednictvím chytrých hodinek.

#2 Uši jsou jedním z hlavních orgánů naší rovnovážné soustavy

Ač by vás to samotné pravděpodobně nenapadlo, uši přímo ovlivňují naši rovnováhu. Naše vnitřní ucho je totiž vyplněno tekutinou, která se v případě, že se hýbete, pohybuje také a vysílá signály o pohybu do mozku. Tekutina dokonce zvládá rozeznat, zda právě ležíte či stojíte a zda se díváte nahoru nebo dolů. Trápí-li vás ušní infekce, můžete se zároveň potýkat i s problémy s rovnováhou. Mezi typické příznaky infekce v uchu patří závrať, motání hlavy, třes, nevolnost a v neposlední řadě naklánění hlavy na jednu stranu.

 • Víte, že uši rostou po celý náš život? Přibližně každých pět let poporostou zhruba o jeden milimetr.

#3 Ušní maz je ve skutečnosti prospěšný

Ušní maz je tvořen směskou potu, kožních buněk a tuku. Už jen z toho důvodu v nás ušní maz evokuje něco nechutného, co v těle opravdu nechceme. Faktem však je, že určité (a samozřejmě přiměřené) množství mazu je pro naše tělo zdravé. Ušní maz totiž vytváří ochrannou vrstvu ve středním uchu a udržuje jej zdravé a čisté. Uvádí si, že pokud se člověk bojí, produkují ušní žlázy mazu více.

Zajímavosti o lidském sluchu - ušní maz je prospěšný

#4 Náš sluch velice úzce souvisí s naším zrakem

Po dlouhou dobu se mělo za to, že se naše vidění a slyšení odehrávají nezávisle na sobě. Tuto domněnku však relativně nedávno vyvrátili vědci z americké Duke University. Bylo zjištěno, že v případě pohybu oční bulvy dochází souběžně také ke změně polohy ucha, resp. ušního bubínku. Ušní bubínky představují tenké membrány uvnitř sluchového ústrojí, které se s každým pohnutím očí rozkmitají. Proč k propojení obou pohybů dochází, zůstává prozatím otázkou.

Zajímavosti o lidském sluchu - vztah sluchu a zraku

V souvislosti se vztahem mezi sluchem a zrakem můžeme zmínit také to, že jedním z těchto smyslů vnímáme rychleji. Který to je? Překvapivě sluch, a to i přes to, že zvukové vlny se oproti světlu šíří mnohonásobně pomaleji. Zde totiž nezáleží na tom, jak rychle se zvuk či světlo dostanou k příslušnému orgánu, nýbrž na tom, jak dlouho tento signál putuje z orgánu sluchu či zraku do mozku. Pro představu – jakmile zvuková vlna dosáhne ucha, rozezná ji mozek za 0,05 sekundy, z oka do mozku signál dorazí až za 0,2 sekundy.  

#5 Hluk s vysokou hladinou intenzity zvuku může být pro člověka smrtelný

Uvádí se, že hluk na úrovni 190 dB může člověka i zabít. Abyste si o jeho intenzitě udělali nějakou představu, uvedeme si prostřednictvím obrázku níže alespoň orientační hodnoty vám jistě známých činností:

Zdroj

 • Zvuk přijímaný ušním boltcem je rozechvíván na ušním bubínku. Věděli jste, že u nejvyšších slyšitelných zvuků se bubínek zachvěje až 40 tisíckrát za sekundu?

#6 Většina lidí se ztrátou sluchu je mladší 65 let

Spousta lidí žije v domnění, že ztráta sluchu se týká pouze seniorů. Tak tomu ale není vždy. Ve skutečnosti se mnohé případy vyskytují i u jedinců mladších 65 let. Mezi časté příčiny ztráty sluchu patří především genetika a různé úrazy. V lidském uchu se mimo jiné nachází nejmenší kůstky v těle, které jsou k poškození úrazem náchylnější. Další rizikový faktor představuje třeba hlasitý a nepřetržitý hluk v pozadí (typicky při práci ve výrobě, třeba při obsluze soustruhu), případně pouze jednorázové vystavení se zvuku o větší síle. Někdy může být na vině i zbloudilá vatová hlavička z tyčinky do uší.

Zajímavosti o lidském sluchu - ztráta sluchu a věk

 • Kde problémy se sluchem asi mít nebudete, je severní a jižní pól. Vzduch je zde někdy tak studený a tak hustý, že se dva lidé slyší i na vzdálenost jednoho kilometru! Napomáhá k tomu samozřejmě i velké ticho.

#7 Deaflympiáda – druhá sportovní událost s nejdéle trvající historií

To, že se každé čtyři roky konají Olympijské hry, asi víte. Co jste ale možná netušili je, že každé čtyři roky se koná také tzv. Deaflympiáda (dříve též Tiché hry, Světové hry neslyšících či Mezinárodní hry neslyšících), které se účastní neslyšící sportovci na vrcholové úrovni.  Po Olympijských hrách je Deaflympiáda v pořadí druhou sportovní událostí s nejdéle trvající historií. První se konala v roce 1924 v Paříži. Hlavní rozdíl mezi Deaflympiádou a ostatními sportovními událostmi tohoto typu spočívá v nahrazení zvukové signalizace na závodištích signalizací vizuální. Mimo to je pro ně obvyklé, že diváci nepodporují sportovce pokřiky či potleskem, ale prostřednictvím zvedání a sklánění paží vytváří vlny.

#8 Mezinárodní den ochrany proti hluku

Na význam sluchu, jakožto lidského smyslu, a důležitost jeho ochrany upozorňuje, mimo jiné, Mezinárodní den ochrany proti hluku. Slaví se každoročně v dubnu, a to již od roku 1996. Jeho cílem je především informovat širokou veřejnost o nutnosti ochrany vlastního sluchu před vnějšími vlivy. Poškození ušního aparátu a ztráta sluchu totiž výrazně ovlivňují kvalitu života člověka a zpravidla se jedná o změny nevratného charakteru. Ochrana proti hluku přitom není žádná věda, stačí jen vědět, jak si vybrat tu správnou!

Bezpečnost práce na soustruhu

Bezpečnost práce na soustruhu: Tipy, na co si dát pozor

Každá řemeslná činnost s sebou nese určité riziko poranění či úrazu. Obsluha soustruhu přitom není žádnou výjimkou. Je-li práce na soustruhu vaší obživou, ať už z pozice zaměstnance či podnikatele v oblasti obrábění, je potřeba věnovat značnou pozornost příslušným bezpečnostním předpisům, jejichž dodržování je zákonnou povinností každé odpovědné osoby.

Obecně mají být pracoviště se stroji a zařízeními na obrábění kovů vybavena a uspořádána tak, aby pracovní podmínky zaměstnanců z hlediska BOZP odpovídaly jednak bezpečnostním požadavkům, jednak hygienickým limitům kladeným na pracoviště a pracovní prostředí. U samotných kovoobráběcích strojů je kladen důraz především na jejich technický stav, údržbu a seřízení, ochranné prvky a v neposlední řadě i na osobní ochranu pracovníků a způsob obsluhy takovýchto strojů.

Rizika práce na soustruhu a jak jim předcházet

Jak již bylo zmíněno v samotném úvodu, jedná se o pracovní činnost nesoucí s sebou celou řadu zdravotních rizik. Největší počet úrazů je přitom způsoben:

 • poraněním rukou o ostří nástrojů (např. pořezáním o soustružnické nože při upínání a výměně obrobků, při čištění aj.),
 • odletujícími třískami, jejichž následkem dochází k očním poraněním, popálení rukou a obličeje,
 • používáním nevhodného nebo poškozeného nářadí či
 • zachycením vlajících oděvů, neupnutých rukávů, vlasů, náramků, hodinek atp. do soustružnického stroje.
Třísky ze soustruhu

Za účelem prevence vzniku takovýchto rizik je potřeba plnit si řádně své pracovní povinnosti a dodržovat příslušné bezpečnostní zásady. A právě o těch si povíme v následujících řádcích.

Povinnosti zaměstnavatelů v oblasti obrábění

Jste-li v pozici zaměstnavatele, ze všeho nejdříve je potřeba seznámit zaměstnance se stroji, které budou obsluhovat. To zahrnuje jednak školení týkající se samotné práce se zařízením, a jednak i školení obecné bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.

Dále je třeba dbát na to, aby se soustruhem pracoval pouze oprávněný a zdravotně způsobilý pracovník. Není-li danému zaměstnanci po zdravotní stránce dobře (např. se mu motá hlava), rozhodně by stroj obsluhovat neměl.

Práce se soustruhem - školení

Samotné stroje je potřeba vybavit bezpečnou zábranou nebo ochranným zařízením, a to v souladu s příslušným nařízením vlády. Stroje také musí být podrobeny pravidelným prohlídkám, při nichž se kontroluje jejich bezchybná funkčnost.

Další povinností zaměstnavatelů je kontrola dodržování všech zásad BOZP ze strany pracovníků a s tím související penalizace za jejich nedodržování. Mimoto zaměstnancům musíte zajistit a přidělit předepsané ochranné osobní pracovní pomůcky (OOPP). Z oděvů se jedná především o vhodné pracovní kalhoty a koženou obuv (která snižuje nebezpečí proříznutí podrážky třískami), případně kombinézu, blůzu aj. Z doplňků je to pak zejména řádná ochrana sluchu v podobě sluchátek (resp. mušlových chráničů) či špuntů do uší. Vedle hluku je nutné chránit zaměstnance také před zplodinami uvolňujícími se při obrábění, například s pomocí respirátorů či odsávání.

Co se pracovního prostředí jako takového týče, je naprostou samozřejmostí zajistit pracovníkům přijatelné ergonomické podmínky, jako jsou např. důstojný a dostatečně velký prostor, vyhovující teplota, přítomnost osvětlení aj., které je budou chránit i z dlouhodobého hlediska.

Povinnosti zaměstnanců obsluhujících soustruh

Nejen zaměstnavatelé, ale také zaměstnanci – tedy především ti – jsou povinni dodržovat několik bezpečnostních zásad, a to jak před zahájením práce na stroji, za jeho provozu i po ukončení práce se strojem.

Před zahájením práce na stroji

Jste-li v pozici zaměstnance, jste před započetím práce povinni provést kontrolu stroje a všech jeho částí. Ověřte si, zda na jeho funkčních částech neleží nějaké předměty, zda jsou ovládací prvky stroje ve správných polohách a zda jsou v provozu ochranná a bezpečnostní zařízení. Dále se provádí kontrola funkčnosti upínacího zařízení. Vedle funkčnosti je potřeba sledovat mimo jiné i opotřebení stroje.

Samozřejmostí je pak vhodně zvolená pracovní obuv a oděv, který nebude nikde odstávat nebo vlát, a taktéž absence doplňků v podobě náramků, řetízků, šátků atp. Existuje-li riziko zachycení vlasů do stroje, je nutné použít ochrannou čepici.

Za provozu stroje

Při výměně nástrojů a obrobků, případně při měření či kontrole jakosti povrchu, zastavte vřeteno stroje. Při výměně těžších obrobků a nástrojů používejte zdvihací zařízení. Zároveň upínejte pouze takové předměty, pro něž je upínací zařízení určeno.

Není-li daný stroj vybaven ochranným krytem sloužícím jako ochrana proti odletujícím třískám, užívejte také pomůcky na ochranu zraku – nejčastěji ochranné brýle či obličejový štít. K odstraňování třísek pak používejte pouze k tomuto účelu určené pracovní nástroje, nikoliv ruce! Při samotném obrábění nepoužívejte rukavice, neboť zde hrozí riziko zachycení rotujícím strojem. Použití ochranných rukavic je přípustné pouze tehdy, je-li pracovník při výměně nebo upínání obrobku či nástrojů vystaven riziku pořezání nebo popálení.

Ochranné pracovní oděvy a pomůcky pro svářeče

Po ukončení práce se strojem

Po ukončení práce se strojem je potřeba uklidit všechny nástroje, ochranné pomůcky, nářadí, měřidla, řezné kapaliny a zpracovaný materiál na své místo a uvést pracoviště do pořádku, tzn. zbavit se třísek, odpadového materiálu, prachu atp.

Použité čistící nástroje a pomůcky ukliďte do kovových uzavíratelných nádob. Všechny páky stroje uveďte do neutrálních poloh a zkontrolujte, zda je stroj vypnutý.