Chytrý dům

Jak si zařídit chytrý dům a kolik to stojí?

Co to je chytrá domácnost a co umí?

Chytrá domácnost by se jinými slovy dala nazvat také domácností automatizovanou. Vytvořením chytré domácnosti lze na dálku – skrze chytré mobilní telefony, tablety, počítače a případně i televize – ovládat například osvětlení, termostat, elektroinstalaci, zámky dveří, alarm či kamery.

Stává se vám někdy, že po odchodu z domu přemítáte, zdali jste zhasnuli všechna světla nebo třeba zavřeli všechna okna? S chytrou domácností už na tyto věci myslet nemusíte, umožní vám totiž nastavit si tzv. scénář. Například takový, že jakmile opustíte domov, zhasne veškeré osvětlení, vytápění se přepne do úsporného režimu, odpojí se veškeré spotřebiče v chytrých zásuvkách a zavřou se okna (jsou-li tedy elektricky ovládaná).

Chytrou domácnost si navíc jednoduše zřídíte i sami, aniž byste se museli pouštět do rekonstrukce či složité instalace zařízení. Všechny prvky chytré domácnosti totiž fungují bezdrátově.

Výhody chytré domácnosti

Výhody chytré domácnosti

Ještě než se pustíme do jednotlivých inteligentních pomocníků, které můžete doma mít, shrneme si hlavní výhody chytré domácnosti:

  1. Snadné a pohodlné ovládání chytré domácnosti prostřednictvím smartphonu nebo i hlasových příkazů skrze hlasové asistenty. Chcete si poslechnout hudbu svého oblíbeného interpreta? Stačí vyslovit jeho jméno a je hotovo!
  2. Tvorba automatických scénářů a navazujících akcí pro různé situace – chystáte se do postele a na kontrolu domácnosti vám už nezbývá energie? Stačí si nastavit vhodný profil, který zhasne všechna světla, zamkne dveře, zatáhne žaluzie a ztlumí termostat. To vše automaticky, aniž byste museli hnout prstem.
  3. Dokonalý přehled o vašem domově, i když zrovna nejste doma. Očekáváte zásilku, ale už dopředu víte, že si ji nestihnete převzít? To vyřeší chytrý zvonek s kamerou, který vás jednak upozorní na přicházejícího pošťáka, a jednak vám umožní rovnou si s ním domluvit jiný termín doručení.
  4. Vysoká úroveň zabezpečení ve dne i v noci. S pomocí chytrých kamer a pohybových čidel budete mít veškeré dění kolem svého domu neustále pod kontrolou. Jedete na dovolenou a bojíte se případných zlodějů? Stačí si nastavit chytré osvětlení tak, aby simulovalo vaši přítomnost (tzn. tak, aby se střídavě rozsvěcovala a zhasínala světla v jednotlivých místnostech). Pokud by k vloupání přece jen došlo, pohotově zareaguje chytrý alarm, který upozorní nejen vás, ale zároveň i policii či hasiče.
  5. Úspora nákladů souvisejících s provozem domácnosti. V tomto ohledu stojí za zmínku především termostaty, které dokážou regulovat teplotu v jednotlivých místnostech dle aktuálních potřeb a denní doby.

Jak začít s chytrou domácností?

Plánujete-li do své domácnosti implementovat určité chytré prvky, pak je už na začátku potřeba učinit rozhodnutí, zdali si vystačíte pouze s jednoúčelovou sadou, anebo – z důvodu kompletního přechodu domácnosti na chytrou – rovnou investujete do centrální jednotky.  Příznivci značky Apple mohou využít také systém zvaný Apple HomeKit.

Jednoúčelové sady

Jednoúčelové sady jsou určeny zejména těm, kteří plánují automatizovat svou domácnost pouze částečně. Jejich hlavní předností je, že jsou poměrně levné a také jednoduché na instalaci. Do budoucna však nejsou tyto sady dobře rozšiřitelné o další zařízení. V případě, že budete chtít svou chytrou domácnost časem rozšířit, budete muset ovládat vícero aplikací, což může být značně nepohodlné.

Centrální jednotky

Chcete-li mít dobře provázanou a plně automatizovanou domácnost, pak se vyplatí investovat rovnou do centrální jednotky. Ta komunikuje prostřednictvím konkrétního protokolu a ke zprovoznění ji obvykle stačí připojit do elektrické sítě a k vašemu routeru.

Na rozdíl od jednoúčelové sady lze k centrální jednotce libovolně dokupovat další zařízení.  Další výhodou je již zmíněná provázanost, rozmanitost a pohodlné a jednoduché ovládání. Oproti jednoúčelovým sadám jsou centrální jednotky sice o něco komplikovanější na instalaci a nastavení, zvládnout by je však měl i technicky méně zdatný uživatel. Mějte však na paměti, že chcete-li mít skutečně funkční chytrou domácnost, je třeba, aby všechny její prvky podporovaly stejný protokol.

Co nesmí v žádné chytré domácnosti chybět?

Nyní se již dostáváme ke konkrétním komponentám, s jejichž pomocí přeměníte svou domácnost na inteligentní raz dva. Které by se vaší nové chytré domácnosti rozhodně neměly chybět?

Chytré osvětlení

Jedním z hlavních benefitů chytré domácností je možnost regulace osvícení. Regulovat přitom lze jak jeho intenzitu, tak i barvu. S pomocí uživatelských profilů tak osvětlení snadno přizpůsobíte aktuální atmosféře či náladě. Vedle toho můžete v noci, aniž byste museli ven z vyhřáté postele, na dálku zhasnout zapomenutá rozsvícená světla, anebo – v případě, že zrovna nejste doma – nechat světla náhodně rozsvěcovat a zhasínat, čímž odradíte případné zloděje. Inteligentní osvětlení lze ovládat jak smartphonem, tak i bezdrátovým vypínačem či stmívačem. Nejedná se přitom pouze o osvětlení do interiéru, ale nabízí se mimo jiné také solární venkovní chytré osvětlení, které není nutné připojovat k domácím rozvodům, neboť se napájí přes den ze slunce.

Chytré stínění

S chytrým ovládáním se lze mimo jiné setkat i u venkovních žaluzií a dalších stínících prvků domu. Nastavit přitom lze nejen časování doby spuštění a vytažení žaluzií, ale také jejich řízení na základě komunikace s chytrou meteostanicí. To znamená, že se zatemní pouze v případě, že venku skutečně svítí slunce, v zimních měsících pak naopak zůstanou vytažené, aby se interiér slunečními paprsky co nejvíce prohřál.

Chytré zásuvky a chytré vypínače

Chytré zásuvky

Nedílnou součástí každé chytré domácnosti jsou také chytré zásuvky, díky nimž budete mít neustálý přehled o všech vašich spotřebičích. Vždy tak budete vědět, které z nich jsou zrovna zapnuté a také jakou mají spotřebu. Ve většině mobilních aplikací si dokonce můžete prohlédnout názorné grafy a statistiky týkající se právě spotřeby elektrické energie.

Za zmínku stojí také chytré vypínače, které jsou určeny k ovládání osvětlení, žaluzií, hudby nebo i několika spotřebičů najednou.

Chytré vytápění

V souvislosti s chytrým vytápěním máme na mysli především chytré termostaty, které vytápění značně zefektivňují. Mimo to také přináší přehled o spotřebované elektrické energii a umožňují ovládání topných těles v podstatě odkudkoliv. Stačí vám k tomu opět pouze smartphone či internetový prohlížeč, s jejichž pomocí můžete regulovat teplotu samostatně pro každou místnost i pro konkrétní denní dobu. To, zdali topíte plynem, tuhými palivy či dřevem, anebo máte ústřední vytápění, přitom nehraje žádnou roli.

Chytré zabezpečení domu

Jedním z klíčových prvků inteligentních domácností je bezpochyby řádné zabezpečení domu. Toho lze docílit několika způsoby, jako jsou například:

  • Chytré bezpečnostní kamery, které lze umístit venku i vevnitř. Tyto kamery většinou bývají propojeny s detektorem pohybu, a tudíž začnou nahrávat až v případě mimořádné události.  Nahrávání však lze spustit i manuálně, a sledovat tak dění okolo domu v reálném čase.
  • Chytré detektory kouře, plynu, vody či pohybu (včetně pohybu oken a dveří), které chrání nejen váš majetek, ale rovněž vám mohou zachránit i život.
  • Chytrý zvonek s kamerou a chytrý zámek. Díky chytrému zvonku s kamerou budete vždy vědět, kdo zrovna stojí za dveřmi, a díky chytrému zámku pak můžete rovnou otevřít, aniž byste museli vstát z gauče.
  • Chytrá klika s klávesnicí a otiskem prstu. Ta zajistí, že se k vám nedostane nikdo cizí.

Chytré meteostanice

Chytré meteostanice vás budou pravidelně informovat o vývoji počasí, a to až 7 dní dopředu. Dozvíte se, jaká bude síla větru, teplota a kvalita ovzduší venku i uvnitř místnosti, koncentrace CO2 aj. Chytré meteostanice mohou mít mimo jiné na starost třeba zavlažování, které v případě blížícího se deště zůstane vypnuté.

Chytrý květináč

S pomocí chytrého květináče si vypěstuje spoustu krásných květin, případně bylinek, i ten, který si pro jistotu pořizuje květiny pouze umělé. Chytrý květináč se totiž stará o pravidelnou a rovnoměrnou závlahu, a kromě toho dokonce i simuluje denní biorytmus včetně různých barev světla.

Chytrá čistička vzduchu

Jak již název samotný napovídá, čistička vzduchu slouží k odstraňování nečistot z ovzduší. Jednak těch, které vznikají přímo v místnosti, a jednak těch, které se do interiéru dostávají zvenčí během větrání. Jedná se především o různé alergeny a prachové částice, kouř, bakterie, viry i plísně. Ocení ji tedy zejména alergici a astmatici, kteří se budou moct opět volně nadechnout.

Na trhu se setkáte také s čističkami, které mají určitá specifika. Příkladem mohou být čističky vzduchu se zvlhčovačem, které pomáhají odstranit suchý vzduch v bytě způsobený například radiátory. Případně si můžete pořídit chytrý zvlhčovač vzduchu separé.

Chytrý vysavač

Nejen ve vzduchu, ale samozřejmě také na podlaze se nachází velké množství prachu a jiných nečistot. Nemáte-li čas ani chuť dennodenně vysávat celý byt, zkuste chytrý vysavač, který veškerou práci udělá za vás. A aby vás zbytečně nerušil, můžete jej zapnout na dálku ještě před svým příchodem domů. Vysávat jim lze koberce i podlahy. U modelů se zabudovanou navigací budete mít navíc jistotu, že vám neobije všechny rohy či nábytek a ani nechtěně nespadne ze schodů.

Chytré hodinky

Chytré hodinky v podstatě tvoří prodlouženou ruku chytrého telefonu. Zobrazují notifikace, lze skrze ně ovládat hudbu, nastavovat budík, spravovat kalendář, u některých dokonce i posílat SMS zprávy či volat. Kromě toho se ale stanou také nepostradatelnou součástí monitoringu vašeho zdravotního stavu a kondice, neboť disponují mnohými funkcemi, které byly v minulosti výsadou fitness náramků. Jedná se například o sledování počtu kroků a ušlé vzdálenosti, spálených kalorií, krevního tlaku, tepové frekvence aj. V mobilní aplikaci pak můžete jednoduše sledovat svůj progres v čase.

Chytrých pomocníků existuje opravdu spousta. Okrajově lze zmínit ještě vychytávky určené specificky do kuchyně, jako jsou chytré fritézy či rychlovarné konvice, nebo také do koupelny – jedná se například o chytrý zubní kartáček či osobní váhu. Pomyslnou třešničku na dortu představují chytré misky a krmítka pro domácí mazlíčky, které zajistí, že váš zvířecí miláček rozhodně nebude strádat.

Kolik stojí chytrá domácnost?

Cenu chytré domácnosti nelze určit zcela jednoznačně, neboť je vysoce škálovatelná. Základní jednoúčelové sady pořídíte již od necelých dvou tisíc korun, pokročilejší varianty pak zhruba za deset tisíc korun. Toužíte-li po plně automatizované domácnosti vybavené centrální jednotkou, připravte se na investici o něco větší.

Cena chytré domácnosti tak závisí především na tom, kolik chytrých prvků do ní chcete implementovat. Někomu postačí třeba jen chytré osvětlení ovládané prostřednictvím mobilního telefonu, které lze pořídit za pár stovek, někdo se raději vrhne do budoucnosti po hlavě a do své domácnosti rovnou zakomponuje chytré vytápění, ohřev bazénu, bezpečnostní prvky, fotovoltaickou elektrárnu a jiné obdobné komponenty. V takovém případě vás chytrá domácnost může vyjít klidně i na stovky tisíc. Výsledný komfort však bude stát opravdu za to.

Napsat komentář