Jak vybrat chytrý vysavač

Jak vybrat chytrý vysavač?

Chytré robotické vysavače tvoří již poměrně častou výbavu každé moderní obytné jednotky Stačí jej pouze naprogramovat a o vše ostatní už se postará sám. Je vhodný pro úklid podlah i koberců a týdně vám ušetří až hodiny času. Důležité však je vybrat si takový vysavač, který se hodí právě pro vaši domácnost nebo kancelář. A o tom, jak na to, si povíme v následujících řádcích.

Typy robotických vysavačů

Ještě než přejdeme k samotným aspektům, kterým je potřeba při výběru chytrého vysavače věnovat pozornost, představíme si základní druhy těchto přístrojů.

Robotické vysavače na koberce a zvířecí chlupy

Tyto vysavače disponují důmyslným systémem rotačních kartáčů, které dokážou velice efektivně vysát nejen běžný prach, ale také zvířecí chlupy a vlasy. Na koberce s nízkým chlupem postačí základní modely, v případě vysokého chlupu je pak třeba investovat do vysavače s vyšším výkonem a sací silou. Ač je přístroj primárně určen na koberce, lze jej bez problému použít i na tvrdé podlahy a dlažby.

Robotické vysavače s mopem (2 v 1)

Robotické vysavače 2 v 1 dokážou nejen vysát, ale také vytřít všechny typy tvrdých podlah. Velká část z nich přitom nabízí funkci mopování nasucho i namokro. Po odepnutí mopovací utěrky – která odstraní i ten nejjemnější prach na podlaze, s ním lze snadno vysávat i koberce.

Na co se při výběru chytrého robotického vysavače zaměřit?

Ač se výběr robotického vysavače může na první pohled zdát docela triviální záležitostí, opak je pravdou. Existuje totiž celá řada aspektů, které je k pořízení toho nejlepšího úklidového parťáka vzít v potaz.

Účel použití

Základním rozhodovacím kritériem je samozřejmě to, k čemu konkrétně budete vysavač používat. Postačí vám jednodušší model na hladké povrchy, nebo jím budete vysávat i koberce? Spokojíte se pouze s funkcí vysávání, nebo zvažujete také model, který umí i vytírat? Odpovědi na tyto otázky určí typ robotického vysavače, který byste si měli pořídit.

Sací výkon

Robotický vysavač nemusí přenášet prachové a jiné částice přes hadici, a tudíž mu oproti klasickým vysavačům postačí nižší výkon. Menším číslem se proto nenechte odradit.

Nicméně, sací výkon nesmí být až příliš nízký, neboť v takovém případě robot drobky a nečistoty pouze rozmetá, čímž vám rozhodně nepomůže.

  • K vysávání hladkých povrchů stačí výkon v rozmezí 30-40w,
  • k vysávání koberců, vlasů či zvířecí srsti pak 40w a více.

Počítejte ale s tím, že roboti s vyšším sacím výkonem mohou být o něco hlučnější. U některých dražších modelů je možné sací výkon regulovat, případně zapnout tzv. turbo režim, který se hodí na obzvlášť znečištěná a zanesená místa.

Druhy kartáčů

Většina robotických vysavačů je vybavena dvěma typy kartáčů, a to hlavním (podélným) kartáčem a postranním (přimetacím) kartáčem.

Hlavní kartáč

Hlavní kartáč slouží ke smetení prachu a jiných nečistot do sacího otvoru a může být vyroben z různých materiálů. Jednu z možností představuje kartáč gumový, který si patřičně poradí s hrubými nečistotami, avšak vzhledem k tomu, že guma při svém rotačním pohybu naráží do podlahy, je o něco hlučnější než kartáč štětinový.

Štětinový kartáč

Štětinový kartáč dokáže lépe zachytit prach, vlasy či zvířecí chlupy, a proto se výborně hodí na koberce. Zde je však třeba počítat s vyšší náročností na údržbu, neboť se do něj vlasy a chlupy zamotávají, a je proto nutné kartáč (nejlépe po každém vysávání) očistit. Ideální řešení představuje kartáč kombinovaný, který se hodí na oba typy povrchů. Za zmínku stojí ještě kartáč textilní, který se užívá na povrchy, jež by štětiny nebo guma mohly poškodit.

Postranní kartáč

Postranní kartáč slouží k ometání zdí a nábytku a díky svým dlouhým štětinám se dostane i do rohů. V ideálním případě by měl mít robot takovéto kartáče dva, ale postačí i jeden. Setkat se lze i s modely bez přimetacích kartáčů, čemuž však bohužel odpovídá výsledná kvalita úklidu.

Kapacita zásobníku na nečistoty a na vodu

Už samotná velikost robotického vysavače svědčí o tom, že kapacita jeho zásobníků je obecně malá. Objem zásobníku na nečistoty se pohybuje v rozmezí od 0,3 do 0,8 litru, přičemž k úklidu velkých prostor se doporučuje kapacita 0,5 litru a více.

Chytrý vysavač 2 v 1, který zvládne i mopování namokro, disponuje také zásobníkem na vodu, jehož objem bývá 150, 250 či dokonce 300 ml.

Vedle kapacity nádoby na vodu se zaměřte také na intenzitu máčení podlahy, aby vyhovovala vaší podlahové krytině.

Typ filtru

Každý vysavač, ten chytrý nevyjímaje, je opatřen určitým typem filtru. V opačném případě by docházelo k rozptýlení nasátého prachu zpět do prostoru.

U robotických vysavačů se nejčastěji setkáváme s tzv. HEPA filtrem, který je jednak nejúčinnější a jednak vhodný i pro alergiky. Jednou za čas se však doporučuje filtr vyměnit, neboť se postupně zanáší, a ztrácí tak na kvalitě. Doporučený interval je jednou za tři měsíce až půl roku.

Aby vysavač nejen dobře vysál (případně i vytřel), ale současně neobil všechny rohy, nenarážel do nábytku či nespadl ze schodů, musí být vybaven vhodnou navigací. Ta ovlivňuje způsob orientace a pohybu vysavače po místnosti.

Robotické vysavače bez navigace

Levnější modely robotických vysavačů bývají bez navigace a po prostoru se pohybují buď zcela náhodně pouze za pomoci nárazových senzorů, nebo na základě vlastního algoritmu.

Robotické vysavače vybavené pouze nárazovými senzory nepoznají, kde už uklízely, a proto se stává, že jedno místo uklidí několikrát, zatímco jiné vůbec. Průměrně tak uklidí pouze 70 % plochy.

Robotické vysavače s navigací

Chytré vysavače s navigací nejčastěji disponují kamerovou nebo laserovou navigací, případně vnitřní GPS. Vůbec nejpokrokovějším řešením v současné době jsou kamerové navigační systémy s technologií vSLAM. Díky ní si robot umí vytvořit mapu okolního prostředí a současně sledovat svou pozici.

Oproti vysavačům bez navigace sice vysává kratší dobu, avšak o dost efektivněji. V případě, že mu dojde během úklidu baterie, je po nabití schopen vrátit se na místo, na kterém skončil. Žádná část pokoje tedy nezůstane neuklizená. Co se míry pokrytí plochy při úklidu týče, činí až 99 %.

Kapacita baterie a rychlost nabíjení

Kapacita baterie je důležitým kritériem určujícím velikost plochy, kterou je vysavač schopen na jedno nabití uklidit. Výdrž se u různých přístrojů liší, a to především v závislosti na výrobci, režimu vysávání a členitosti terénu.

Jak vybrat chytrý vysavač - kapacita baterie a rychlost nabíjení

Doba provozu se tak pohybuje někde mezi 40 až 240 minutami. Ve většině případů se jedná o 120-180 minut.

  • Počítejte s tím, že baterii bude nutné za nějaký čas vyměnit. Ještě před pořízením robota si proto raději zjistěte, jaká je cena samotné baterie a zda ji uživatel dokáže vyměnit sám, nebo bude muset navštívit servis.

Doba nabíjení je v průměru od 2 až po 7 hodin

Také doba nabíjení se model od modelu liší. U některých to mohou být pouhé 2 hodiny, u jiných zase 6-7 hodin. Pečlivě si proto projděte specifikaci produktu.

Většina robotických vysavačů má dokovací stanici, do které se v případě potřeby dojede sám nabít. U některých je umožněno i napájení pomocí kabelu a zdířky pro napájení umístěné na samotném těle vysavače.

Rozměry, tvar a hmotnost vysavače

Pravděpodobně nejčastěji se setkáte s robotickým vysavačem klasického kulatého tvaru, který bývá pro maximální efektivitu úklidu vybaven postranními kartáči. Kromě toho se však lze setkat i s vysavačem trojúhelníkovým, hranatým či déčkovým. Tyto se dostanou o něco lépe do rohů místnosti.

Výška a šířka

Zvláště důležitými parametry jsou výška a šířka vysavače. Je-li vysavač příliš vysoký, hrozí zde riziko, že se zasekne pod postelí, gaučem či jinými kusy nábytku.

  • Standardní výška chytrých vysavačů se pohybuje v rozmezí od 6 do 10 až 14 cm.
  • Šířka vysavače hraje důležitou roli tam, kde jsou mezi jednotlivými kusy nábytku a zdí úzké prostory. Na výběr máte z vysavačů o šířce 17-35 cm.

Hmotnost

Hmotnost přístroje je klíčová pouze tam, kdy je nutné robota často přenášet. Nicméně, hmotnost těchto přístrojů není nikterak závratná, většinou se pohybuje okolo 3-6 kg.

Výška překážky, kterou je vysavač schopen zdolat

Vedle výšky samotného robota je důležitá také výška překážky, kterou umí překonat. Od té se totiž odvíjí to, zda se vysavač dostane přes práh nebo na koberce.

Většina robotických vysavačů umí překonat překážku do výšky 1 cm, ale v případě vyšší prahů či koberců s vyšším chlupem, je na místě zvolit takový, který zdolá i překážky 1,5 až 2,2 cm vysoké.

Ovládání

Velká část chytrých robotických vysavačů nabízí hned několik způsobů ovládání. Vedle klasického tlačítka zabudovaného v samotném těle robota, se lze setkat i s dálkovým ovládáním či ovládáním prostřednictvím mobilní aplikace.

Díky mobilní aplikaci budete moct svého robota kdykoliv a odkudkoliv ovládat mobilním zařízením. Například mu můžete naplánovat úklid bytu, když jste zrovna v práci.

Kromě toho vás aplikace upozorní také na stav baterie, potřebu vysypání zásobníku na nečistoty, nutnost vyměnit filtr a spoustu dalšího.

Jak vybrat chytrý vysavač - ovládání

Hlučnost přístroje

Jak již bylo zmíněno v sekci o sacím výkonu, robotickým vysavačům postačí oproti klasickým vysavačům výkon nižší. Z toho důvodu jsou také výrazně tišší.

Hlučnost nejtišších robotických vysavačů se pohybuje v rozmezí 55-56 dB, což je hodnota, při které můžete například nerušeně sledovat televizi.

Vysavače s hlučností kolem 60 dB jsou stále v komfortní zóně, avšak ty, které vydávají hluk kolem 70 dB už úplně ideální nejsou. Pokud však plánujete vysavač pouštět především tehdy, nejste-li doma, pak se hlučností nemusíte příliš zabývat.

Náročnost na údržbu

A na závěr něco ryze praktického – náročnost na údržbu. Má-li robot dlouho sloužit, potřebuje samozřejmě pravidelnou a náležitou péči.

Svou roli zde sehrává především velikost sběrného koše. Pokud je příliš malý, brzy se zaplní, a v důsledku toho pak ztrácí výkon a případně i trousí nečistoty po podlaze. Ideální je, pokud je zásobník na nečistoty vyjímatelný shora. Vysouvání koše zboku nebo jeho umístění na podvozek vysavače není příliš pohodlné.

Nezapomeňte vyčistit kartáče a filtry

Čas od času je třeba vyčistit také hlavní a boční kartáče a filtry. V případě hlavního kartáče volte takový, který byl navržen tak, aby se do něj nezachytávaly vlasy a aby jej šlo snadno demontovat a vyčistit. Chováte-li domácího mazlíčka, poohlédněte se po chytrém vysavači se speciální bezúdržbovou hlavicí určenou k vysávání zvířecích chlupů.

Výše uvedená kritéria jsou ta základní, která byste rozhodně neměli opomíjet. Existuje však celá řada dalších – týkajících se především vedlejších funkcí a dalších „vymožeností“, jako jsou třeba funkce virtuální stěny či detekce nečistot – na které se v případě zájmu můžete podívat také, a pořídit si tak opravdu špičkového pomocníka.

Veškerý obsah je majetkem Veacom s.r.o., jeho kopírování či jakékoliv jiné užití bez souhlasu, se nepřipouští.