Elektronická čtečka knih

Jak vybrat elektronickou čtečku knih

Co je čtečka elektronických knih?

Čtečka elektronických knih je mobilní elektronické zařízení podobné tabletu, jež slouží ke čtení elektronických knih (zkráceně e-knih) a elektronických periodik. V angličtině se pro čtečku e-knih používají označení e-book reader či e-reader. Displej čtečky využívá technologii elektronického inkoustu (E-ink), který se snaží co nejvíce připomínat tištěnou papírovou knihu.

Elektronická čtečka knih - co to je

Historie čteček

Čtečky e-knih jsou na trhu docela krátce. První snaha o vytvoření digitální knihovny vznikla v hlavě amerického informatika jménem Michael Stern Hart, který v roce 1971 založil projekt Gutenberg (známý od zkratkou PG). Skupina dobrovolníků skenovala publikace z oboru informatiky a později také významná literární díla, aby bylo možné elektronickou verzi knih zobrazit na jakémkoliv počítači po celém světě.

První přístroj podobný dnešní mobilní čtečce představil Pierre Schweitzer v říjnu roku 1996. Pod projektem @folio project vzniklo zařízení určené k zobrazování textu, které umělo stáhnout a zobrazit libovolný text nebo obrázky uložené na internetu nebo pevném disku. Roku 1998 byly oficiálně představeny první čtečky elektronických knih Rocket ebook a SoftBook. V Evropě se začala prodávat první čtečka Cybook francouzské společnosti Cytatele až o tři roky později. Další čtečky e-knih spatřily světlo světa v roce 2006 (Sony Reader) a 2007 (Amazon Kindle). Jak se zvyšoval zájem čtenářů, postupně se na trhu objevily i další modely čteček (Kobo, E-reading, PocketBook, Onyx a další).

Elektronická čtečka knih - historie

Výhody čtečky e-knih

  • Dlouhá výdrž baterie – plně nabitá baterie vám vydrží i měsíc používání
  • Dostatečná vnitřní paměť – ve čtečce můžete mít uloženy tisíce elektronických knih
  • Kompaktní provedení – vejde se tašky, kabelky i batohu
  • Nízká hmotnost – čtečka je vhodná na cestování
  • Šetří oči – technologie E-ink napodobuje text psaný na papíře
  • Nižší cena e-knih – elektronická kniha je přibližně 2–3× levnější než papírová verze
  • Doplňkové funkce – některé modely mají Wi-Fi připojení, MP3 přehrávač, slovníky atd.
Elektronická čtečka knih - výhody

Nevýhody čtečky e-knih

  • Pořizovací cena – čím větší a kvalitnější displej, tím je vyšší cena
  • Podsvícení – podsvícený displej mají jen vybrané modely čteček
  • Formát e-knih – každý výrobce umožňuje číst jen některé soubory e-knih

Jak funguje čtečka e-knih?

Elektronické čtečky knih fungují na základě fyzikálního jevu zvaného elektroforéza. Mezi dvěma vodivými deskami se v kapalném prostředí pohybují částice s elektrickým nábojem. Pokud hovoříme o černobílém displeji, tak bílé částice mají kladný náboj a černé částice nesou záporný náboj. Podle nábojů v jednotlivých elektrodách se na zobrazovací jednotce (elektronickém papíru) vytváří obraz, který se odlišným naprogramováním nábojů neustále mění.

Elektronická čtečka knih - jak funguje

Na rozdíl od LCD displejů není displej podsvícen, nýbrž nasvícen. Světlo osvětluje čtecí plochu směrem do displeje, nikoliv směrem do očí, což je šetrnější pro zrak čtenáře. Pro čtení displeje čtečky musíte mít dostatek světla. Pokud čtečka nemá podsvícení displeje a chcete ji používat při horších světelných podmínkách, musíte si pomoci lampičkou nebo jiným umělým osvětlením.

Jak uložit e-knihu do čtečky?

Čtečky e-knih jsou primárně určeny ke čtení e-knih uložených v souborech se specifickou příponou (např. EPUB, PDF, MOBI nebo AZW). Každý výrobce podporuje jen určitě druhy souborů. E-booky se prodávají ve specializovaných e-shopech, ale některé se dají stáhnout zdarma z internetu. Když si e-knihu zakoupíte, můžete si ji stáhnout přímo do čtečky přes mobilní připojení nebo Wi-Fi. Případně je možné si e-knihu stáhnout do počítače a odtud nahrát do čtečky přes USB kabel.

Podle čeho vybrat čtečku?

Na trhu najdete velké množství čteček elektronických knih od různých výrobců, které se liší podstatnými maličkostmi. Níže najdete přehled nejdůležitějších parametrů, na které se vyplatí při nákupu zaměřit.

Velikost displeje

Velikost displeje všech elektronických zařízení se udává v palcích (značka ″). Jeden palec odpovídá délce 2,54 cm. Nejhojněji se prodávají čtečky e-knih s 6″ displejem, ale dají se pořídit i menší 5″ varianty nebo větší 7″ či 8″ modely, na nichž pohodlně zobrazíte jednu celou stránku e-knihy. Čtečky s větším displejem budou mít samozřejmě vyšší hmotnost a větší rozměry než menší modely.

Jak vybrat elektronickou čtečku knih - velikost displeje

Rozlišení a jemnost displeje

Rozlišení představuje počet obrazových bodů (pixelů, zkratka px), které dokáže displej zobrazit. Čím je rozlišení vyšší, tím bude obraz jemnější. Čtečka elektronických knih by měla mít v dnešní době rozlišení minimálně 1024 × 768 obrazových bodů, ideálně samozřejmě více, například 1872 × 1404 px. S rozlišením čtečky souvisí jemnost displeje, která označuje počet bodů na palec. Jemnost se udává v jednotkách PPI (zkratka anglických slov Pixels Per Inch). Obecně se uvádí, že hodnota 300 PPI je pro lidské oko dostačující.

Typ displeje

Na trhu jsou čtečky výhradně s elektronickým inkoustem. E-ink displeje zobrazují pouze odstíny šedé barvy, díky čemuž jsou energeticky úsporné. Existují dva druhy technologie E-ink. Starší generace má název Pearl a novější typ se jmenuje Carta, jehož předností je lepší kontrast.

Podsvícení displeje

Levné čtečky e-knih nemají podsvícený displej, takže je nemůžete používat v šeru nebo za špatného osvětlení. Pokud si chcete číst e-knihu bez dodatečného světla, vyplatí se zakoupit některý z dražších modelů. Pro podsvícení displeje se používají LED diody zabudované přímo v těle přístroje. Intenzitu lze ve většině případů upravit manuálně nebo automaticky dle zabudovaného světelného senzoru.

Jak vybrat elektronickou čtečku knih - podsvícení displeje

Paměť

Velikost vnitřní paměti udává, jak velký objem e-knih může být ve čtečce uložen. Kapacita paměti u levnějších modelů začíná na 4 MB, dražší čtečky mohou mít kapacitu úložiště 8, 16, 32 nebo dokonce 64 GB. Soubor s jednou e-knihou má velikost zhruba několik stovek kB, takže i do levných zařízení se může vejít až několik tisíc souborů. Vybrané čtečky s podporou paměťových karet je možné rozšířit o dalších 32 GB úložného prostoru.

Výdrž baterie

Elektronický papír spotřebovává nejvíce energie při překreslování obrazu. Délka použitelnosti na jedno nabití záleží na tom, zda používáte čtečku pouze ke čtení elektronických knih, nebo i pro další funkce. Když máte podsvícený displej, baterie se vybije rychleji. Výdrž čtečky při aktivním používání se udává mezi 1 a 2 týdny, při občasném používání to může být i jeden měsíc.

Ovládání

Čtečky elektronických knih se mohou ovládat tlačítky, nebo dotykem podobně jako mobilní telefon nebo tablet. Uživatelsky přívětivější je bezpochyby dotykové ovládání, kterým disponují novější modely čteček. Záleží však na vašich preferencích.

Jak vybrat elektronickou čtečku knih - ovládání

Nadstandardní funkce

Čtečka toho může umět mnohem více než jen zobrazovat e-knihy. Vybrané modely mají MP3 přehrávač, RSS čtečku, podporu Bluetooth, Wi-Fi připojení nebo SIM karty. Nemusí chybět ani 3,5mm jack konektor pro připojení sluchátek, slot na paměťovou kartu a možnost nastavení písma (velikost, druh fontu, zalamování textu, zoomování).

Při čtení cizojazyčných knih oceníte funkci slovníku, který vám přeloží vybrané slovo do češtiny. Výjimečně se můžete setkat se službou předčítání obsahu (text to speech). Na trhu je jen malé množství čteček, které zvládnout číst český text, většina je uzpůsobena pro předčítání anglického jazyka.