Jak vybrat herní klávesnici

Jak vybrat herní klávesnici?

Herní klávesnice nabízí oproti těm běžným celou řadu přidaných funkcí, jež značně umocňují zážitek uživatele ze hry. Zpravidla bývají robustnější, rychlejší a samozřejmě také přizpůsobené pro herní účely.

Bohužel však neexistuje jeden ideální model pro všechny, a proto je při výběru herní klávesnice potřeba věnovat pozornost několika parametrům, které se u tohoto typu zařízení sledují. A právě na ty se zaměříme v následujících řádcích. Poradíme vám, jak vybrat takovou klávesnici, která bude odpovídat požadavkům a představám každého herního nadšence.

Jak vybrat herní klávesnici?

Parametry výběru herní klávesnice

Ač to nemusí být na první pohled patrné, parametrů výběru herní klávesnice existuje hned několik. Jedná se především o následující:

Design herní klávesnice

Na trhu se lze setkat s klávesnicemi nejrůznějšího provedení – od těch, které na první pohled nikterak nevybočují z normálu, až po ty opravdu extravagantní. Extravagance přitom může spočívat v jejich podsvícení, tvaru, velikosti, množství tlačítek atp.

Při výběru designu herní klávesnice hrají roli zejména osobní preference uživatele jako takové a také to, zdali už tento uživatel vlastní nějaké jiné herní příslušenství, s nímž by chtěl novou klávesnici barevně sladit.

Design herní  klávesnice

Nicméně, herní příslušenství není určeno výhradně pro hráče počítačových her. Najdou se i takoví, kteří si herní klávesnici pořizují na práci (což ostatně vůbec není na škodu, neboť přídavná tlačítka lze použít třeba na makra v Excelu). Především zde je pak třeba brát design v potaz – určitě byste nechtěli při jednání rozptylovat své klienty extravagantní klávesnicí s barevným podsvícením.

Způsob připojení

S designem do jisté míry souvisí způsob připojení herní klávesnice. V tomto ohledu rozlišujeme klávesnice drátové a bezdrátové.

Drátové herní klávesnice

Drátové herní klávesnice připojíte k PC klasickým USB kabelem. Mezi jejich výhody patří nižší pořizovací cena a nízká odezva, která je pro optimální výkon hráče důležitá. Jako nevýhodu lze spatřovat možné překážení kabelu během hraní.

Drátové herní klávesnice

Bezdrátové herní klávesnice

Bezdrátové herní klávesnice lze připojit k počítači dvěma způsoby – prostřednictvím USB přijímače či skrze rozhraní Bluetooth. V prvním případě stačí připojit USB přijímač do USB slotu, přičemž není nutné žádné párování. Technologie Bluetooth naopak párování vyžaduje.

Výhodou bezdrátových klávesnic je neomezená pohyblivost na stole a snazší přenášení. Je však potřeba poohlédnout se po kvalitnějším modelu. Ty levnější totiž mohou trpět delší odezvou a nízkou kapacitou baterie.

Konstrukce herní klávesnice

Z konstrukčního hlediska dělíme klávesnice v prvé řadě na mechanické a klasické, které používají membránu.

Membránové herní klávesnice

Membránové herní klávesnice využívají ke stisku kláves gelové spínače. Jejich výhodou je především nižší pořizovací cena a tišší chod. Nevýhodou je pak výrazně delší odezva, kratší životnost a někdy i nespolehlivost. Z těchto důvodů sahají hráči primárně po klávesnicích mechanických.

Membránové herní klávesnice

Mechanická herní klávesnice

Mechanické herní klávesnice fungují na principu nikoli gelových, ale mechanických spínačů. Ty dokážou i v těch nejnapínavějších momentech hry zaručit maximálně rychlou odezvu. Vedle kratší odezvy jsou také bytelnější a mají delší životnost. Na rozdíl od membránových klávesnic, které jsou takřka neslyšitelné, mají jasně rozpoznatelnou hmatovou i zvukovou odezvu.

Jaké mechanické spínače rozlišujeme?

Druhů spínačů existuje celá řada, značky klávesnic však většinou využívají jeden z následujících tří základních typů:

Lineární spínače

Lineární spínače se pohybují konstantní rychlostí – celou vzdálenost urazí klávesa bez hmatové odezvy. Lineární spínače zajišťují nejrychlejší komunikaci s PC, a proto se těší velké oblibě profesionálních hráčů.

Taktilní spínače

Taktilní spínače jsou vybaveny odporovými pružinami způsobujícími hmatovou odezvu, kterou je nutné při každém stisku překonat. Jedná se o všestranné spínače, které jsou vhodné pro hraní i psaní.

Spínače s proklikem

Spínače s proklikem, stejně jako ty předchozí, vyžadují překonání určitého odporu k dosažení nejnižšího bodu. Ten však nastává až u přechodníku, do nějž klávesa „klikne“. Právě z toho důvodu vydávají spínače s proklikem zvuk charakteristický pro klávesové cvaknutí.

Mechanické spínače
Parametry mechanických spínačů

Nejen u klávesnic jako takových, ale také u samotných spínačů je potřeba vzít v potaz několik parametrů. Těmi jsou především:

  • aktivační síla uváděna v centinewtonech, která nám říká, jakou silou je potřeba spínač zatížit, aby zaznamenal stisk,
  • aktivační vzdálenost udávající, jak daleko se musí spínač pohnout, aby zaznamenal stisk,
  • výška, resp. celková vzdálenost, udávající celkové rozpětí stisku – od výchozího stavu až po kompletní stisknutí,
  • zvuk stisknutí udávající, zdali se při stisku ozve kliknutí či nikoliv,
  • životnost spínače, která nejčastěji dosahuje až několika desítek milionů stisků.

Počet a rozložení kláves

Jak vybrat herní klávesnici - počet a rozložení kláves

Počet kláves

Není to sice pravidlem, ale velice často bývají herní klávesnice vybaveny klávesami navíc. Jednat se přitom může hned o celou řadu nahoře nad funkčními klávesami, přídavné šipky (např. šipka „doleva nahoru“) a další.

Tlačítka nad rámec tradičního rozložení představují praktický a užitečný doplněk, který ocení nejeden hráč. Jejich využití ve hře je jasné – pomocí ovládacího SW lze jednotlivým klávesám přiřadit specifické funkce, a to klidně i v každé hře zvlášť.  

Za zmínku stojí také klávesnice nejvyšší třídy, které vám dávají absolutní kontrolu nad mapováním, resp. naprogramováním, kláves. Například si můžete v určité hře nastavit, že klávesa D bude fungovat jako CTRL atp. To je mimořádně užitečné ve hrách, kde není možno měnit přiřazení kláves v nastavení.

Některé modely herních klávesnic umožňují také aktivaci herního režimu, kdy dochází k deaktivaci kláves, jejichž stisknutím by se hráč nechtěně vrátil na plochu (a třeba tak přišel o zasloužené vítězství!).

Rozložení hlavních kláves

Zásadním parametrem při výběru každé klávesnice – herní i neherní – je rozložení hlavních kláves. Budete-li se při hledání dívat pozorně, zajisté narazíte na klávesnice s klasickým českým rozložením, včetně českých popisků kláves. U herních klávesnic však bývá běžné, že se celosvětově prodávají jen v jednom rozložení, nejčastěji americkém, nebo existuje jen omezené množství variant, přičemž ta česká chybí.

Z hlediska rozložení existují dva základní druhy – rozložení typu ISO a rozložení typu ANSI.

Rozložení ISO

Klávesnice typu ISO mají zkrácený levý SHIFT o zpětné lomítko a vysoký, dvouřadý ENTER, po jehož levici se nachází přehláska.

Rozložení ANSI

V zahraničí bývá běžnější typ ANSI, který má velký levý SHIFT a jednořádkový ENTER s přehláskou nahoře.

Rozložení klávesnice ISO
Rozložení klávesnice ANSI

Ergonomie

Zatímco při kancelářské práci, kdy trávíte dlouhé dny psaním různých e-mailů či dokumentů, se vám bude hodit ergonomická klávesnice (s různými vlnami, rozpůleními atp.), při hraní her vás její netradiční tvar může naopak omezovat. Hráči totiž nemívají ruce v základní poloze „deseti prsty“.

To samé platí pro různé opěrky a podpěrky. Zamyslete se, zda vám tyto doplňky nebudou spíše překážet. Budete-li si je však mermomocí chtít pořídit, poohlédněte se po takových, které budete moct v případě potřeby z klávesnice odejmout.

Podsvícení

Podsvícení je pro herní klávesnice naprosto typické a jednoznačně jde o žádoucí výbavu. Nejen že vám umožní plně se oddat nočnímu hernímu maratonu, ale rovněž vám usnadní ovládání klávesnice i během dne. A přiznejme si, že je to také velmi stylové.

Podsvícení herní klávesnice

Jaké parametry sledovat u podsvícení?

Stejně jako u spínačů, také u podsvícení sledujeme několik parametrů. Prvním z nich je možnost podsvícení regulovat či zcela vypnout. Úplné vypnutí není tolik potřeba, neboť některé klávesnice nejsou potištěné, ale podsvětlují tlačítka zespod, a zhasnuté by tak mohly být takřka nečitelné, ale možnost regulace intenzity podsvícení už za zvážení rozhodně stojí.

Za standard lze považovat možnost volby konkrétní barvy nebo vybraných efektů (např. duha napříč celou klávesnicí). Nadstandardní funkcí, která se vyskytuje primárně u dražších modelů, je možnost navolit si barvu pro každou klávesu zvlášť. Díky tomu si pak můžete v konkrétní hře zvýraznit používané klávesy a neztrácet čas jejich hledáním.

Ovládací software

Ovládací software pravděpodobně nebude při výběru herní klávesnice stěžejní, profi hráči mu ale zajisté budou věnovat pozornost. Ti totiž ladí podsvícení, konfigurují klávesy pro každou hru zvlášť, ukládají si různé profily a makra atp. To vše by měl ovládací fsoftware umět. Kromě toho by měl být také přehledný, intuitivní a spolehlivý.

Antighosting, n-key rollover a dodatečná výbava a funkce

Dalšími parametry, které byste neměli opomenout, jsou tzv. antighosting a n-key rollover. Ty sdělují, zda klávesnice umí rozpoznat více stisknutých kláves zároveň. Konkrétní počet kláves, které lze v jeden okamžik stisknout, udává parametr n-key rollover, resp. číslo dosazené za „n“. Ve skutečnosti se tak setkáte například s parametrem 10-key rollover. Tato funkce je poměrně podstatná pro hráče, ale využít ji lze například i při rychlém psaní.

Herní klávesnice mohou disponovat mnoha dalšími užitečnými funkcemi a technologiemi, které se mohou hráčům i běžným uživatelům hodit. Typicky se jedná o speciální displeje, jež ukazují například herní profil uživatele a dosažené skóre, nebo USB porty umístěné většinou na zadní straně klávesnice. Pomocí nich lze například připojit ke klávesnici USB flashdisk nebo si dát nabíjet mobilní telefon.

Herní klávesnice s displejem

Pokud bychom si měli sledované parametry a jejich význam shrnout, zaměřit byste se měli především na počet a rozložení kláves, druh a model mechanických spínačů a možnosti podsvícení. Ostatní parametry jsou pak jakousi pomyslnou „třešničkou na dortu“.