Zobrazuji všech 5 výsledků

Respirátory se liší ve stupni ochrany a v tom, jak velké částice a v jaké míře dokáží zachytit. Obecně lze říci, že respirátory poskytují vyšší stupeň ochrany oproti klasickým jednorázovým rouškám.

Dělení respirátorů

Respirátory dělíme podle tzv. třídy ochrany FFP (Filtering Face Piece) na tři druhy:

FFP1 má nejnižší stupeň ochrany. Respirátor této třídy je schopný odfiltrovat prachové částice, ale před mikroorganismy vás neochrání.
FFP2 (mimo EU může mít označení i KN95 nebo N95), chrání před jemnějším prachem, pylem, kouřem, při práci s pesticidy nebo barvami. Účinnost filtrace je 95 %. Spolehlivě zachytí viry a bakterie do velikosti 0,6 mikrometrů. Proto je vhodné nosit ho jako ochranu pro snížení rizika nákazy koronavirem.
FFP3 (mimo EU může mít označení i N99 nebo N100), poskytuje nejúčinnější míru ochrany, zachytí více než 99 % částic z vnějšího okolí, řadu virů, bakterií, a to včetně SARS-CoV-2 (COVID-19), azbestová vlákna a toxické látky.

Životnost každého respirátoru je cca 8 hodin. Pokud se, ale o respirátor budete náležitě starat, například použijete vhodný dezinfekční prostředek nebo ho sterilizujete nad párou, můžete respirátor nosit i delší dobu.